Wykładowcy prawa: Apelujemy o nieprzeprowadzanie wyborów na zasadach sprzecznych z konstytucją

28.04.2020, 13:38; Aktualizacja: 28.04.2020, 13:38
Pracownicy naukowi i dydaktyczni wydziałów prawa zwrócili się z apelem do władz państwowych w liście przesłanym PAP we wtorek. Pod apelem podpisało się 425 naukowców z kilkunastu polskich uczelni.

Pracownicy naukowi i dydaktyczni wydziałów prawa zwrócili się z apelem do władz państwowych w liście przesłanym PAP we wtorek. Pod apelem podpisało się 425 naukowców z kilkunastu polskich uczelni.źródło: ShutterStock

O nieprzeprowadzanie wyborów prezydenckich na zasadach sprzecznych z konstytucją zaapelowało do władz 425 wykładowców wydziałów prawa polskich uczelni. Ich zdaniem głosowanie wyłącznie w drodze korespondencyjnej narusza fundamentalne zasady przeprowadzania wyborów.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • humorzaści nieudani pedagodzy(2020-04-28 13:51) Zgłoś naruszenie 1613

  Ośmieszacie się jako nauczyciele i prawnicy. To już standard. Na zauważenie luki w kodeksie wyborczym mieliście wiele lat. A w tym kraju najwyższym prawem nie są belferskie chimery.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ustanawiacze Prawa(2020-04-29 09:04) Zgłoś naruszenie 64

  --to My je stanowimy a Wy tylko w zależności czy liżecie tyłek Tuskowi czy Balcerowiczowi je interpretujecie. Gdziescie byli jak Tusk z mafią POmyleńców okradał Na s z wieku emerytalnego a na odmianę ogłosili też..” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " - chcieli zmusić -zmuszali do 52 lat pracy (PiS 50 lat) -zatrudnianych często od 15r zycia:...Tusk powiedział także Im ”Cieszcie się że mieliście prace „-On zapewne nic nie umiał -to jej nie miał.! Stwierdził tez ,że jak "będą się sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS... podpuszczając niewątpliwie przestępczy także TK Rzeplinskiego, że wszystko jest OK, że wszystko jest "legalne"

  Odpowiedz
 • obserwator(2020-04-29 13:13) Zgłoś naruszenie 22

  wykładowcy prawa może powiecie jak wobec tego przeprowadzić wybory, tylko nie wciskajcie kitu ze stanem klęski żywiołowej

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • S.D.(2020-04-30 10:23) Zgłoś naruszenie 00

  Środowisko „425 wykładowców wydziałów prawa polskich uczelni” nie ma w demokratycznym państwie prawnym uprzywilejowanej pozycji i przyznanej mu opiniotwórczej roli. Jego pogląd w danej kwestii jest jednym z wielu. Domaganie się przez owo środowisko „nieprzeprowadzenia [w maju 2020 r.] wyborów prezydenckich – jak peremptorycznie orzekło – »na zasadach sprzecznych z konstytucją … nieważnych «” to żądanie umysłów naiwnych, pomijające obowiązujący stan prawny w Rzeczypospolitej Polskiej i właściwość rzeczową (kompetencję) Jej organów. Ważność wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej stwierdza Sąd Najwyższy (vide art. 129 ustęp 1 Konstytucji RP); o zgodności ustawy „o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich” z Konstytucją orzec może jedynie Trybunał Konstytucyjny (vide art. 188 punkt 1 Konstytucji RP) ― a nie grupa wykładowców prawa.

  Odpowiedz
 • Karol G.(2020-04-30 13:27) Zgłoś naruszenie 00

  "Ciekawe" komentarze pod artykułem. Zamiast pisać głupoty proponuję przeczytać Konstytucję. W sumie wystarczy nawet drobny fragment. Tam nie ma kwestii do analizy. Tam są zapisy bardzo precyzyjne: "Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym." Z czym tu jeszcze dyskutować. Bardziej jawnie Konstytucji nie można złamać. Chyba że ktoś mi chce wmówić, że wrzucając swoje dane osobowe do tej samej koperty co kartę wyborczą, mam zapewnioną anonimowość. A obywatele przebywający za granicą (w obecnej sytuacji nawet przy dużej chęci nie mający możliwości powrotu) mogą oddać głos. Gdzie tu tajność i powszechność?!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane