Dane lokalizacyjne osób na kwarantannie już trafiają do wojewodów. Część operatorów telefonii nie czeka na specustawę

autor: Sławomir Wikariak, Tomasz Żółciak16.04.2020, 07:19; Aktualizacja: 16.04.2020, 07:26
Internet telefon

Dane telekomunikacyjne, będące jednocześnie danymi osobowymi, są chronione zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym. I jedne, i drugie przepisy dopuszczają wyjątki od tej ochrony, ale muszą one wynikać z aktu rangi ustawowejźródło: ShutterStock

Od trzech tygodni część operatorów przekazuje dane lokalizacyjne na temat osób objętych kwarantanną. Zdaniem prawników nie ma ku temu podstaw prawnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • S.D.(2020-04-19 00:22) Zgłoś naruszenie 00

  Od starożytnych czasów kultura prawnicza zna miejsca wspólne (z gr. topos), w których zapatrywania sędziów (prawników) zbiegają się w przypadku interpretacji przez nich tekstu prawnego budzącego wątpliwości pomimo prób dekodowania jego znaczenia utartymi sposobami wykładni i dyrektywami wykładni. W miejscach tych (topikach) panuje zgoda o sposobie wyjaśniania wątpliwości. Pomocą przy interpretacji tekstu prawnego są wówczas paremie wypracowane przez prawników rzymskich i prawników w czasach nam nowszych. Przy wyjaśnianiu wątpliwości co do zgodności przepisu art. 11 ustęp 2 i ustęp 7 ustawy z dnia 2.3.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z […] zwalczaniem COVID-19 z przepisem art. 51 Konstytucją RP powinno się więc posłużyć paremią: NECESSITAS NON HABET LEGEM – konieczność nie zna prawa; zasada, według której zachowanie pod wpływem konieczności może pozostawać w sprzeczności z prawem.

  Odpowiedz
 • ot co(2020-04-16 09:31) Zgłoś naruszenie 00

  Czy telefony są przyspawane do odbywających kwarantannę? Znając pomysłowość ziomków, znajdą sposób by telefon logował się tam gdzie trzeba.

  Odpowiedz
 • pt(2020-04-16 09:03) Zgłoś naruszenie 00

  Autorzy artykułu powinni podać, którzy to operatorzy udostępniają bezprawnie te dane, aby Polacy mogli zrezygnować z usług tych operatorów którzy są ponad prawem.

  Odpowiedz
 • echo(2020-04-16 07:39) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież nie ma zakazu pożyczania telefonu w związku z tym te dane nie są warte funta kłaków.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane