Kto pracuje dziś zdalnie a kto jest telepracownikiem? Obowiązki pracodawcy w świetle przepisów BHP

05.04.2020, 17:00; Aktualizacja: 05.04.2020, 20:55
Konkludując, polski ustawodawca powinien rozważyć rozszerzenie katalogu zwierającego wyłączenia stosowania przepisów BHP do pracy wykonywanej zdalnie (zob. art. 67 (17) k. p.) Jak się wydaje, proponowane zmiany mogą w szczególności przyczynić się do zwiększenia pewności prawa wśród pracodawców, którzy chcą umożliwiać pracownikom pracę regularnie poza zakładem pracy.

Konkludując, polski ustawodawca powinien rozważyć rozszerzenie katalogu zwierającego wyłączenia stosowania przepisów BHP do pracy wykonywanej zdalnie (zob. art. 67 (17) k. p.) Jak się wydaje, proponowane zmiany mogą w szczególności przyczynić się do zwiększenia pewności prawa wśród pracodawców, którzy chcą umożliwiać pracownikom pracę regularnie poza zakładem pracy.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie powinien odpowiadać za zorganizowanie stanowiska pracy w domu pracownika. Dotyczy to zarówno przypadku sporadycznego, jak i regularnego wykonywania pracy poza biurem firmy. Próg domu wytycza bowiem linię demarkacyjną pomiędzy sferą pracy a szczególnie chronioną sferą życia prywatnego pracownika i jego rodziny. Z tego względu w niektórych krajach (np. w USA oraz w Niemczech), inaczej niż w Polsce, zasady BHP dotyczą telepracowników jedynie w bardzo ograniczonym zakresie. Celem publikacji jest uzasadnienie potrzeby zmian w polskim prawie pracy.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: Źródło zewnętrzne
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane