Wytrykowski: Nie dążę do usankcjonowania własnego statusu, uznałem, że czas przeciąć praktykę powielania wydumanych tez [WYWIAD]

autor: Małgorzata Kryszkiewicz24.03.2020, 07:30; Aktualizacja: 24.03.2020, 07:30
Sąd Najwyższy

- Proszę przy tym zauważyć, że zarzuty formułowane wobec ID raz polegają na zaprzeczeniu, że jest ona sądem, innym razem na podnoszeniu tezy, że jest sądem wyjątkowym. Pomija się przy tym, że nawet sąd wyjątkowy jest sądem - mówi w rozmowie z DGP dr Konrad Wytrykowskiźródło: ShutterStock

- Proszę przy tym zauważyć, że zarzuty formułowane wobec ID raz polegają na zaprzeczeniu, że jest ona sądem, innym razem na podnoszeniu tezy, że jest sądem wyjątkowym. Pomija się przy tym, że nawet sąd wyjątkowy jest sądem - mówi w rozmowie z DGP dr Konrad Wytrykowski orzekający w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Zdecydował się pan, o czym pisaliśmy w DGP w zeszłym tygodniu, skierować do Trybunału Konstytucyjnego pytania prawne dotyczące statusu izby SN, w której pan orzeka. Skąd taka decyzja?

W przestrzeni medialnej krąży teza, która została przyjęta również w debacie prawniczej, a nawet w orzecznictwie Sądu Najwyższego, że Izbę Dyscyplinarną SN należy traktować jak „sąd wyjątkowy”, zakazany w czasie innym niż wojna przez art. 175 ust. 2 konstytucji. Mam tu na myśli uchwałę poszerzonego składu SN z 23 stycznia br., która przyłącza się do oceny statusu Izby Dyscyplinarnej zawartej w wyroku z 5 grudnia 2019 r., sygn. akt III PO 7/18. Judykaty te jednak nie zawierają żadnych rozważań na temat rzekomej „wyjątkowości” ID, ale odsyłają do artykułu prof. Włodzimierza Wróbla „Izba Dyscyplinarna jako sąd wyjątkowy w rozumieniu art. 175 ust. 2 Konstytucji” („Palestra”, nr 1 z 2019 r., s. 17–35). Publikacja ta stała się więc wyrocznią dla kolejnych orzeczeń dotyczących tej kwestii, a zwłaszcza wspomnianej styczniowej uchwały w sprawie, w której jednym z dwojga sprawozdawców był właśnie prof. Wróbel jako sędzia SN.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Maciek(2020-03-24 21:34) Zgłoś naruszenie 50

  W dudzie mieć Wytrykowskuegio i innych quasisedziow z quasi sądu. Nie se te doktoraty w tube schowają .....

  Odpowiedz
 • ABC(2020-03-24 10:17) Zgłoś naruszenie 101

  No, co pan, panie Wytrykowski! Nikt nie wątpi w czystość pana intencji... Zwolennicy dojnej zmiany to przecież sami krystaliczni.

  Odpowiedz
 • ABC(2020-03-24 10:17) Zgłoś naruszenie 101

  No, co pan, panie Wytrykowski! Nikt nie wątpi w czystość pana intencji... Zwolennicy dojnej zmiany to przecież sami krystaliczni.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane