Jak poinformowała w komunikacie Prokuratura Okręgowa w Elblągu, decyzją Państwowego Inspektora Sanitarnego w Braniewie o zarządzeniu obowiązkowej kwarantanny w sprawie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, działalność Prokuratury Rejonowej w Braniewie została zawieszona od 18 do 31 marca.

Prokurator okręgowy w Elblągu Jan Hrybek powiedział w piątek PAP, że decyzja o kwarantannie dotyczy poszczególnych pracowników, a jej konsekwencją jest zawieszenie działalności braniewskiej prokuratury.

Wyjaśnił, że kwarantannie poddano większość tamtejszego personelu, pracownicy są objęci nadzorem epidemiologicznym, a tylko jedna osoba nie otrzymała żadnych zaleceń służb sanitarnych. Dodał, że pracowało tam czterech prokuratorów i około 10 pracowników sekretariatu.

"Z tego co wiemy, to pracownik sądu jest zakażony koronawirusem, prokuratorzy mieli styczność z tą osobą i dlatego jest ta kwarantanna" - powiedział.

Prokurator Hrybek poinformował również, że w związku z tą sytuacją zadania prokuratury w Braniewie tymczasowo przejęły prokuratura rejonowa i okręgowa w Elblągu.

Natomiast Sąd Rejonowy w Braniewie - podobnie jak pozostałe sądy w okręgu elbląskim - działa w ograniczonym zakresie w związku z zagrożeniem koronawirusem. Do końca marca nie odbędą się zaplanowane wcześniej rozprawy z wyjątkiem spraw pilnych. Ponadto z ostatnich dniach niektóre ze spraw w braniewskim sądzie zdjęto z wokandy z powodu objęcia kwarantanną przewodniczących składu orzekającego.

"Kwarantanną objęto łącznie 34 spośród 68 zatrudnionych w Sądzie Rejonowym w Braniewie. W przypadku pierwszej z tych osób nastąpiło to w poniedziałek, a pozostałych w środę, tj. w dniu potwierdzenia zakażenia koronawirusem u pierwszej z osób objętych kwarantanną" - poinformował PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Tomasz Koronowski.