Zły stan drzew to jeszcze nie podstawa do ich wycięcia

autor: Marcin Nagórek14.03.2020, 10:00
Decyzja wójta o karze wydaje się więc uzasadniona. Ogólne wskazanie na zły stan drzew i niezbędność działań zapobiegawczych nie potwierdzają bowiem stanu wyższej konieczności, który pozwoliłby na uniknięcie kary pieniężnej.

Decyzja wójta o karze wydaje się więc uzasadniona. Ogólne wskazanie na zły stan drzew i niezbędność działań zapobiegawczych nie potwierdzają bowiem stanu wyższej konieczności, który pozwoliłby na uniknięcie kary pieniężnej.źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą na nieruchomości, na której rośnie kilka drzew. Po wycięciu dwóch z nich dostałem z urzędu gminy karę pieniężną 12 tys. zł. Uważam, że niesłusznie. Nie zgłaszałem wycięcia, bo według mnie był stan wyższej konieczności – usunęliśmy drzewa ze względu na ich zły stan, a przy okazji zyskaliśmy miejsca parkingowe. Czy można skutecznie zaskarżyć decyzję?

Na uwagę zasługuje art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (dalej: u.o.p.), z którego m.in. wynika, że usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek posiadacza nieruchomości. W orzecznictwie sądowym akcentuje się, że przepis ten nie wskazuje żadnych szczegółowych przesłanek określających przypadki, które obligują organ (np. wójta gminy) do udzielenia pozwolenia na wycięcie drzew lub odmowy wydania takiego pozwolenia. Rozstrzygnięcie sprawy następuje w granicach uznania administracyjnego. Oznacza to, że organ jest zobowiązany rozważyć, które rozstrzygnięcie jest w danym wypadku celowe, a to powinno nastąpić na podstawie wszechstronnie i wyczerpująco zgromadzonego materiału dowodowego, po szczególnie wnikliwym i starannym rozważeniu interesów społecznego i indywidualnego. Zgodnie zaś z art. 83c ust. 1 u.o.p. organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu przed jego wydaniem dokonuje oględzin w zakresie występowania w ich obrębie gatunków chronionych.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Rzeczoznawca(2020-03-14 17:49) Zgłoś naruszenie 22

  Dojrzałe drzewa tak jak zboża trzeba w porę ścinać. Opóźnienie powoduje choroby i osłabienie drzew. Corocznie giną ludzie pod powalonymi drzewami. Obecny czas pokazał też jak ważna jest wentylacja miast i wsi. To dobre przewietrzanie siedlisk ludzkich osłabia rozwój wirusów ( korona wirusa).

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • EOP(2020-03-14 15:25) Zgłoś naruszenie 13

  W Opocznie wycinaja lasy na potęgę.

  Odpowiedz
 • Józef(2020-03-14 21:01) Zgłoś naruszenie 12

  U nas stare drzewa, do tego oczywiście chore, są traktowane jak "święte krowy" w Indiach. Dopiero jak spadną na ludzi jest podstawa do ich wycięcia. Spróbuję prześledzić procedowanie w Sejmie i poinformuję, kto to imiennie wymyślił, i jak partia to przeforsowała. Trzeba go i ją publicznie napiętnować. Bo to chore.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wesolak(2020-03-15 12:32) Zgłoś naruszenie 00

  W Wesołej k/Warszaway "wadza" i drogowcy chcą wyciąć ze 100 000 drzew i nikogo to nie obchodzi .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane