Andrzej Duda powołuje sędziów na wniosek KRS, którego nie było. Czy prezydent przekroczył swoje konstytucyjne uprawnienia?

autor: Patryk Słowik05.03.2020, 07:59; Aktualizacja: 05.03.2020, 12:16
Istotą skargi radcy prawnego jest zakwestionowanie ważności prezydenckiego postanowienia ze względu na przekroczenie granic konstytucyjnej prerogatywy powoływania sędziów. To wyjątkowa sprawa, gdyż w innych kwestionowane są jedynie uchwały KRS.

Istotą skargi radcy prawnego jest zakwestionowanie ważności prezydenckiego postanowienia ze względu na przekroczenie granic konstytucyjnej prerogatywy powoływania sędziów. To wyjątkowa sprawa, gdyż w innych kwestionowane są jedynie uchwały KRS.źródło: ShutterStock

Ci, którzy liczyli na przełomowe orzeczenie, zawiedli się. Przynajmniej na razie. W głośnej sprawie dotyczącej postanowienia prezydenta z 10 października 2018 r. w sprawie powołania 19 sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpoznający ją Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w celu uzupełnienia braków formalnych.

Przypomnijmy: Andrzej Duda postanowił powołać kilkanaście osób na stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym. W tym gronie nie znalazł się pewien radca prawny, który następnie zakwestionował całą procedurę. Powód? Uchwała Krajowej Rady Sądownictwa, w której przedstawiono wnioski o powołanie wskazanych w niej osób, została zaskarżona przez czterech kandydatów, w tym wspomnianego radcę prawnego. Tym samym nie była wobec nich prawomocna. Prezydent jednak i tak – znając zastrzeżenia – wydał postanowienie.

Istotą skargi radcy prawnego jest zakwestionowanie ważności prezydenckiego postanowienia ze względu na przekroczenie granic konstytucyjnej prerogatywy powoływania sędziów. To wyjątkowa sprawa, gdyż w innych kwestionowane są jedynie uchwały KRS. Zarzut skarżącego zasadza się na uznaniu, że skoro głowa państwa powołuje sędziów na wniosek KRS (wynika to wprost z art. 179 konstytucji), a zgodnie z prawem tego wniosku nie było – brakowało podstawy do powołania. A zatem prezydent przekroczył swoje konstytucyjne uprawnienia.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (41)

  • taki tam pa....c(2020-03-05 08:52) Zgłoś naruszenie 3843

    on nie przekracza tylko przeskakuje to jedyna jego przyjemnosc jak ma dlugopis w rece a nie konstytucje nie rozumie zapisow wiec nie stosuje

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ooooooooooo(2020-03-05 09:08) Zgłoś naruszenie 186

    Poczekajmy na wyrok sądu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • krogulec(2020-03-05 09:10) Zgłoś naruszenie 16947

    To jest tragifarsa!!!! Doktor nauk prawnych bezczelnie, z premedytacją, na kaczy rozkaz nie przestrzega konstytucji i jakichkolwiek przepisów prawa!!!!!

    Odpowiedz
  • KON-STY-TU-CJA(2020-03-05 09:19) Zgłoś naruszenie 150185

    Skarżąca strona nie może "orzekać" o prerogatywach Prezydenta, czy jego działanie jest konstytucyjne czy też nie, od tego jest Trybunał Konstytucyjny. Konstytucja jednoznacznie określa prerogatywy Prezydenta, mianowani sędziowie nie podlegają jurysdykcji żadnych sądów. Spory kompetencyjne tu rozstrzyga TK.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Ted(2020-03-05 09:45) Zgłoś naruszenie 4938

    Prezydent wszystko czyni zgodnie z prawem.A PRAWO TO WOLA PREZESA PODNIESIONA DO RANGI USTAWY!!

    Odpowiedz
  • Legart(2020-03-05 09:48) Zgłoś naruszenie 17633

    Wczoraj ktoś rzucił tekst w kontekście "TK": Co by się stało, gdyby Prezydent powołał na Sędziego wietnamskiego kucharza-analfabetę? Wówczas mądrusie oburzyli się: "Jak to, bez wniosku?". Dziś okazuje się, że WNIOSKU może wcale nie być. I fikcja o "wietnamskim kucharzu analfabecie" wskazuje, jak miałkie są orzeczenia mówiące, że mianowanie przez Prezydenta konwaliduje wszelkie błędy poważne (skutkujące nieważnością) procedury powołania Sędziego.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • jaja jak berety(2020-03-05 09:54) Zgłoś naruszenie 6156

    Ne narzekajcie, Prezydent Francji ma za nic parlamenty , naród, jedzie DEKRETEM wiek emerytalny (niczym Tusk i TK kiedyś) i co mu wszystkie sądy mogą zrobić. Ale Francja, to praworządny kraj dla KE. Za to u nas mąci "Targowica" z samozwańczą Kastą..

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Kamil.(2020-03-05 11:13) Zgłoś naruszenie 20632

    Jaką moc sprawczą i czym jest, instytucja; z trzema dublerami, dwojgiem emerytów i szefową nominowaną wbrew ustawie???????????????????????/

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kamilu(2020-03-05 11:19) Zgłoś naruszenie 7197

    przestań się ośmieszać i spytaj Rzeplińskiego i PO dlaczego w VI 2015 ustanowili sobie (Ustawką o TK) dwóch sędziów na zapas do TK , łamiąc Konstytucję, a później Zasadę Domniemania Konstytucyjności Ustaw. Teraz lejecie krokodyle łzy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • żałośna propaganda(2020-03-05 11:34) Zgłoś naruszenie 17225

    O tempora, o mores. Znów mamy najazd "Suwerenów", którzy usłużnie wytłumaczą, że władza to "samo dobro", że wszystko to "Tuska wina", a poza tym w Polsce jest super, bo w USA biją Murzynów. I to zostanie stosownie wzmocnione przez dodatnie sobie samemu lajków.

    Odpowiedz
  • logika(2020-03-05 12:52) Zgłoś naruszenie 4525

    "Kwiczą ****** rozpasane, od koryta odrywane .... a ów kwik to Targowica"

    Odpowiedz
  • jul(2020-03-05 13:28) Zgłoś naruszenie 3133

    szkoda słów na coś takiego jak prezydent

    Odpowiedz
  • emeryt mundurowy (2020-03-05 13:35) Zgłoś naruszenie 4327

    W Polsce całe szczęście prawo ustala SEJM !!!! Sejm przyjął Ustawę o SN !!!! -a czy ta ustawa jest zgodna z konsytuacją orzeka UWAGA!!!!- TK - a nie jakieś grono sędziów z budki z piwem .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lulian(2020-03-05 15:37) Zgłoś naruszenie 3111

    Żaden podpis, żadna prerogatywa, nie usuwają wady prawnej dokumentu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • *******(2020-03-05 16:06) Zgłoś naruszenie 187

    Patrze na zdjęcie i oczom nie dowierzam ,brakuje mi palca środkowego dla ludu pracującego którym obiecywał emerytury stażowe.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bert(2020-03-05 22:00) Zgłoś naruszenie 1116

    gazeta POprawna dwoi się i troi a i tak GWno z tego wychodzi

    Odpowiedz
  • cóż..(2020-03-06 07:36) Zgłoś naruszenie 813

    nie byłoby takich nieporozumień i awantur , gdyby 20 lat wstecz nie stworzono tendencyjnych (konstytucja)zapisów -- przyzwalających na - "KASTOWOŚĆ" -!!! ... oraz bałagan ! połączony z "asekurancką niezawisłością schowaną w sosie immunitetowym" !! Konstytucja musi zostać znowelizowana !.

    Odpowiedz
  • ela(2020-03-06 09:04) Zgłoś naruszenie 1011

    Według mnie to niektórzy dziennikarze? przekroczyli szczyt głupoty.

    Odpowiedz
  • Obywatel..(2020-03-07 12:19) Zgłoś naruszenie 80

    Ci ,którzy udają i posługują się kłamstwem , prędzej czy później wyjdą na głupców .

    Odpowiedz
  • Marek(2020-03-07 13:36) Zgłoś naruszenie 80

    To konstytucja przekroczyła uprawnienia prezydenta. Trzeba wydać ustawę reformującą konstytucję żeby nie przeszkadzała prezydentowi

    Odpowiedz