Reforma wymiaru sprawiedliwości musi być kontynuowana; żądanie takich działań jest wysuwane na wielu spotkaniach - powiedział prezydent Andrzej Duda w piątek w Kozienicach (woj. mazowieckie). Jako przykład takich działań podał powołanie Izby Dyscyplinarnej SN.

"Kolejny obszar, który rozpoczęliśmy naprawiać, ale jeszcze jest to nie skończone to wymiar sprawiedliwości. Na tylu spotkaniach jest to żądanie – naprawa wymiaru sprawiedliwości" – powiedział prezydent na spotkaniu z mieszkańcami.

"Reforma musi być kontynuowana i ja wierzę w to, że spokojnie i konsekwentnie naprawimy polski wymiar sprawiedliwości, żeby ludzie nie mówili, że polskie państwo jest niesprawiedliwe, bo niesprawiedliwe są sądy" - mówił.

Według Andrzeja Dudy cel działań rządzących, w tym powołania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, to "uczciwa Polska, sprawiedliwe sądy. Sędziowie, którzy jeżeli naruszają zasady etyki, jeżeli naruszają prawo, to ponoszą odpowiedzialność, prawdziwą odpowiedzialność, a nie pseudo-odpowiedzialność, czyli brak odpowiedzialności".

"Zaproponowałem wprowadzenie nowego środka prawnego, jakim jest skarga nadzwyczajna, żeby pomagać tym, których sprawy się zakończyły, a którzy czują się skrzywdzeni, których po prostu, zwyczajnie pokrzywdzono, co obiektywnie widać, żeby to naprawić" - dodał prezydent.