Jako fan serialu „Czarne lustro” i szeroko pojętej tematyki związanej z zagrożeniami, jakie mogą ze sobą nieść nowe technologie, nie mogłem nie sięgnąć po tę książkę. Zaciekawił mnie też tytuł „Prywatność odkodowana, Rozprawka o prawie i technologii w świecie mody”.
ikona lupy />
Marlena Jankowska, Mirosław Pawełczyk, Sławomir Augustyn, Sylwia Giza „Prywatność odkodowana. Rozprawka o prawie i technologii w świecie mody” Ius Publicum, WSB. / DGP
Jak w jednej pozycji można połączyć modę, prawo, technologię i prywatność? Zadanie było ambitne i autorzy wykonali je, na ile byli w stanie.
Ogromną zaletą książki jest praktyczna wiedza autorów o najnowszej technologii i jej oddziaływaniu na społeczeństwo. Czytelnik, który nie zna znaczenia pojęć drony, wi-fi, transhumanizm czy Big Data, będzie bardzo zadowolony z przystępnych wyjaśnień. Jeśli nie jest z kolei świadomy zagrożeń, jakie czyhają na jego prywatności np. przy codziennym używaniu aplikacji, może się poczuć nieswojo.
Gdzie jednak jest w tym prawo? Ano jeszcze go nie ma. Autorzy cytują cały zestaw opinii unijnych gremiów, komunikatów Komisji Europejskiej, ale nie podają (bo podać nie mogą) twardych norm prawnych, które regulują badaną tematykę. Dość powiedzieć, że Bruksela ledwie przedstawiła, jak widzi europejskie podejście do sztucznej inteligencji. Podsumowując, nie jest to książka dla prawnika, który chce czerpać wiedzę o tym, co czeka go w bieżącej pracy. To doskonała pozycja dla prawnika, który szuka odpowiedzi na pytania o to, jakie wyzwania czekają jego profesję w przyszłości.
Marlena Jankowska, Mirosław Pawełczyk, Sławomir Augustyn, Sylwia Giza „Prywatność odkodowana. Rozprawka o prawie i technologii w świecie mody” Ius Publicum, WSB.