Po aplikacji adwokackiej chcą być radcami. Sejm dostał petycję o ułatwienie zmiany zawodu

autor: Szymon Cydzik18.02.2020, 20:00
Wpis na listę adwokatów nie jest tożsamy z wykonywaniem zawodu adwokata

Wpis na listę adwokatów nie jest tożsamy z wykonywaniem zawodu adwokataźródło: ShutterStock

Do Sejmu wpłynęła anonimowa petycja postulująca zmiany w ustawie o radcach prawnych, które miałyby ułatwić aplikantom transfery pomiędzy samorządami.

Proponowana nowelizacja dotyczy art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o radcach prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 75), który obecnie stanowi, że wymóg odbycia aplikacji i zadania egzaminu radcowskiego nie stosuje się m.in. do osób, które wykonywały zawód adwokata. Po zmianie zaś z tego wymogu miałyby być zwolnione ,,osoby wpisane na listę adwokatów”. Różnica wbrew pozorom jest znacząca. Wpis na listę adwokatów nie jest bowiem tożsamy z wykonywaniem zawodu.

W myśl art. 4a ustawy – Prawo o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1513) zawód ten można wykonywać tylko w kancelarii, zespole adwokackim albo spółkach prawników kwalifikowanych. Z kolei art. 4b tej ustawy stanowi, że zawodu nie można wykonywać, jeśli adwokat znajduje się w stosunku pracy. Zakaz pracy na etat nie dotyczy jednak aplikantów adwokackich. Wielu z nich zaś w trakcie aplikacji pracuje w prywatnych firmach lub urzędach, często na umowę o pracę właśnie.

Po zdaniu egzaminu osoba taka zostaje wpisana na listę adwokatów, jednak nie może wykonywać zawodu ze względu na umowę o pracę. Nie może też przepisać się do samorządu radców prawnych, gdyż do tego wymagany byłby drugi egzamin (identyczny jak ten, który już zdała) albo wykonywanie zawodu adwokata.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Darek(2020-02-19 14:12) Zgłoś naruszenie 31

    dlaczego petycja jest anonimowa ? czego się boją składający petycję ?

    Odpowiedz
  • A nie lepiej Hydraulikami(2020-02-18 20:44) Zgłoś naruszenie 12

    Hydraulików brakuje , a Radców jak psów. Poza tym po każdej aplikacji chcą być radcami....zaś do swojej profesji ni hu.....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane