Ślad węglowy nowej procedury cywilnej [OPINIA]

autor: Marcin Boruc12.02.2020, 07:26; Aktualizacja: 12.02.2020, 07:27
Czemu dobremu miałoby służyć pouczanie pełnomocnika o tym, że jego mocodawca ma prawo ustanowić pełnomocnika?

Czemu dobremu miałoby służyć pouczanie pełnomocnika o tym, że jego mocodawca ma prawo ustanowić pełnomocnika?źródło: ShutterStock

Otrzymałem właśnie od listonosza (jako pełnomocnik procesowy kilku powodów w sprawie przeciwko kilku pozwanym wszczętej po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 7 listopada 2019 r.) poleconą przesyłkę sądową zawierającą pismo od sądu informujące mnie o wydaniu zarządzenia o doręczeniu odpisów złożonego przeze mnie pozwu pozwanym.

Wysyłając wspomniane zawiadomienie, sąd działał na podstawie art. 205 1 par. 1 zd. 2 k.p.c., zgodnie z którym „o zarządzeniu doręczenia pozwu zawiadamia się powoda”. I tu od razu (zwłaszcza w dobie internetowego dostępu do informacji o statusie spraw) narzuca się pytanie o to, czy rzeczywiście listowne informowanie zawodowego pełnomocnika o wydaniu zarządzenia o doręczeniu odpisu jego pozwu innym uczestnikom procesu nie jest aby kosztowną rozrzutnością, i to rozrzutnością wysoce szkodliwą dla naszej planety.

Co więcej – równocześnie z doręczeniem mi wyżej wspomnianej przesyłki wszystkie strony procesu (a więc nie tylko wszyscy pozwani, ale i wszyscy powodowie, którzy mają pełnomocnika w mojej osobie) otrzymały aż ośmiostronicowe (mimo że sporządzone bardzo drobnym drukiem, pewnie zdarzają się dłuższe) pisma sądowe zawierające listę pouczeń (łącznie kilkadziesiąt kartek).


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • jaaa(2020-02-12 13:32) Zgłoś naruszenie 10

    Też uważam, że te pouczenia to przesada. Nieprawnik, jak to zobaczy, to się przerazi i nie przeczyta niczego. Prawnik czytać nie będzie, bo czytelniejszy jest kodeks. Pouczenie powinno zawierać góra jedną stroną napisaną minimum 12. Kiedyś pouczenia miały z pół strony czytelnym drukiem. Powinno być pouczenie o możliwości złożenia odpowiedzi na piśmie, skutkach jej niezłożenia, a jeśli to wezwanie na rozprawę, to czy obowiązkowe jest stawiennictwo (pod jakimi rygorami) czy nie.

    Odpowiedz
  • Inspektor Prac(2020-02-12 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    Chłopie kur... ,ja mam internet i telefon i mimo iż mam smsy z fakturami to ci miesiąc niepotrzebnie przysyłają mi obie firmy papierowe wersję i tak wiele innych.Popatrz tylko w Polsce jest unijny Znak teren zabudowany i koniec ,ile to forsy a Ty Nam że Sąd?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane