Prezydent Andrzej Duda zwołał pierwsze posiedzenie Państwowej Komisji Wyborczej w nowym składzie na wtorek, 11 lutego, na godz. 12 - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

W styczniu prezydent Andrzej Duda powołał nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. Po raz pierwszy w PKW zasiądą osoby wskazane przez Sejm; w nowej Komisji takich członków będzie siedmiu. W PKW zasiądzie też dwoje sędziów pochodzących z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z rekomendacji PiS w PKW zasiądą: sędzia TK w stanie spoczynku, dotychczasowy sędzia PKW Zbigniew Cieślak, były radny m.st. Warszawy Dariusz Lasocki oraz adwokat Arkadiusz Pikulik. Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji konstytucjonalistę Ryszarda Balickiego oraz specjalistę w dziedzinie prawa wyborczego Konrada Składowskiego. Lewica wskazała adwokata Liwiusza Laskę, zaś PSL-Kukiz'15 - byłego członka Trybunału Stanu Macieja Miłosza.

Prezes NSA wskazał do Komisji sędziego Sylwestra Marciniaka, zaś prezes TK - sędziego Wojciecha Sycha. Obaj sędziowie zasiadali już w PKW; Marciniak od grudnia 2014 r., a Sych - od lipca 2019 r.

Zgodnie z przepisami, pierwsze posiedzenie nowej PKW zwołuje prezydent. Do czasu otwarcia tego posiedzenia PKW działa w dotychczasowym składzie.

W piątek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że pierwsze posiedzenie Państwowej Komisji Wyborczej w nowym składzie zostało zwołane przez prezydenta na wtorek na godz. 12.

Z informacji PAP uzyskanych w PKW wynika, że podczas tego posiedzenia zostaną wybrani: przewodniczący PKW i dwoje jego zastępców.

Przepisy mówią, że przewodniczący Komisji może zostać wyłoniony tylko spośród sędziów PKW wskazanych przez NSA i TK. Co za tym idzie, pewne jest, że PKW pokieruje albo sędzia NSA Sylwester Marciniak albo sędzia TK Wojciech Sych. W Komisji pojawiają się głosy, że na fotel przewodniczącego najbardziej może liczyć sędzia Marciniak, ponieważ ma dłuższe doświadczenie w PKW niż sędzia Sych.