Jak przekazała we wtorek PAP Prokuratura Krajowa, do chwili obecnej prokuratorzy powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, zarówno z terenu kraju, jak i Wydziału Spraw Wewnętrznych, skierowali do Sądów Dyscyplinarnych prawie 100 (dokładnie 98) wniosków o zezwolenie na pociągniecie do odpowiedzialności karnej sędziów i prokuratorów.
"Sądy Dyscyplinarne w tych sprawach dotychczas wydały 62 prawomocne uchwały uchylające immunitet" - poinformowała PK.
Uchwały zezwalające na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej pozwoliły na przedstawienie zarzutów popełnienia przestępstw i skierowania przeciwko podejrzanym aktów oskarżenia. Do tej pory skierowano 33 akty oskarżenia, a w sześciu sprawach zapadły wyroki skazujące.
Przedmiotem postepowań były przestępstwa takie jak m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowanie korzyści majątkowej w związku z pełnioną funkcją, przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, kradzież), spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, czy poświadczenia nieprawdy w dokumentach przez funkcjonariusza publicznego.