Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla warszawskiego okręgu regionalnego wezwał prokurator z Warszawy Katarzynę Gembalczyk do złożenia wyjaśnień w sprawie użycia przez nią togi podczas "Marszu Tysiąca Tóg".

"Ciekawe, czy ci sędziowie francuscy też dostaną takie pisemka jak ja?" - napisała w czwartek na Twitterze prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie Katarzyna Gembalczyk. Poniżej umieściła zdjęcie pisma, w którym można przeczytać, że zostały podjęte wstępne czynności mające na celu ustalenie okoliczności koniecznych do stwierdzenia znamion przewinienia dyscyplinarnego.

Miało ono polegać na "użyciu przez Panią prokurator podczas zgromadzenia publicznego w dniu 11 stycznia 2020r. w Warszawie stroju urzędowego prokuratora w postaci togi, wbrew jej przeznaczeniu wynikającemu z treści przepisów" - czytamy w piśmie zamieszczonym na Twitterze przez Katarzynę Gembalczyk, a podpisanym przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla warszawskiego okręgu regionalnego Małgorzatę Ziółkowską-Siwczyk.

Rzecznik dyscyplinarna powołuje się w nim na przepisy rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 2016 roku w sprawie określenia stroju urzędowego prokuratorów biorących udział w rozprawach sądowych. W dokumencie informuje też o uprawnieniu do złożenia oświadczenia lub wyjaśnienia na piśmie. Prosi również prokurator Gembalczyk o złożenie oświadczenia lub wyjaśnień w terminie do 31 stycznia 2020 roku.

Informację na ten temat jako pierwszy podał portal RMF 24.

"Marsz Tysiąca Tóg" przeszedł ulicami Warszawy w sobotę 11 stycznia pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy". Demonstranci zebrali się przy Sądzie Najwyższym i w milczeniu przeszli pod Sejm. Na czele marszu, często w togach, szli przedstawiciele zawodów prawniczych z Polski i Europy.

Marsz, którego jednym z głównych organizatorów było Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", miał być sprzeciwem m.in. wobec procedowanych ostatnio w parlamencie zmian w ustawach sądowych.