statystyki

Co dla przedsiębiorców oznacza dyrektywa o sygnalistach?

autor: Prof. Uek Dr Hab. Jan Byrski, Michał Słuszniak08.01.2020, 07:38; Aktualizacja: 08.01.2020, 07:39
W związku z wejściem w życie 16 grudnia 2019 r. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii Europejskiej przedsiębiorcy oraz podmioty publiczne staną w obliczu konieczności dostosowania się do nowych wymogów.

W związku z wejściem w życie 16 grudnia 2019 r. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii Europejskiej przedsiębiorcy oraz podmioty publiczne staną w obliczu konieczności dostosowania się do nowych wymogów.źródło: ShutterStock

W związku z wejściem w życie 16 grudnia 2019 r. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii Europejskiej przedsiębiorcy oraz podmioty publiczne staną w obliczu konieczności dostosowania się do nowych wymogów.

Wśród przedsiębiorców z sektora prywatnego, którzy mają być zobowiązani do wykonywania wskazanych działań, dyrektywa wymienia:

  • podmioty zatrudniające co najmniej 50 pracowników;
  • podmioty dowolnej wielkości prowadzące działalność w obszarze usług finansowych lub podmioty narażone na ryzyko związane z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w aktach Unii, o których mowa w załączniku do dyrektywy.

Powyższe wyliczenie oznacza, że niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników dyrektywa będzie miała zastosowanie do tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w zakresie szeroko rozumianych usług finansowych (m.in. w zakresie bankowości, ubezpieczeń i reasekuracji, emerytur zakładowych lub indywidualnych, papierów wartościowych, funduszy inwestycyjnych, usług płatniczych i doradztwa inwestycyjnego) lub są narażeni na ryzyko związane z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu (patrz instytucje obowiązane, tj. podmioty wymienione w art. 2 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu).

Dyrektywa wymienia kilka najważniejszych obowiązków stojących po stronie przedsiębiorców. Składają się na nie:

a) Zapewnienie zrozumiałych i łatwo dostępnych informacji na temat procedur na potrzeby dokonywania zgłoszeń.

Obowiązek ten w praktyce może polegać na opracowaniu czytelnego komunikatu w wersji, która będzie łatwo dostępna dla wskazanych osób (pracownicy i kontrahenci). W zależności od rodzaju przedsiębiorstwa możemy założyć, że taką formą komunikatu może być wiadomość e-mailowa z opisem przyjętych wewnętrznie sposobów zgłaszania naruszeń, plakat z podobną treścią wywieszony w obrębie pomieszczeń biurowych lub zamieszczenie stosownej informacji dla nowych pracowników w ramach tzw. pakietu zerowego. Ponadto warto rozważyć organizację szkoleń informujących o celach i możliwościach skorzystania z wewnętrznego lub zewnętrznego systemu zgłaszania naruszeń. Niezależnie od tego osoby rozważające zgłoszenie o potencjalnym naruszeniu powinny otrzymać stałą możliwość skontaktowania się z osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o naruszeniach, aby uzyskać wszelkie niezbędne informacje w tym zakresie.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane