statystyki

Co dla przedsiębiorców oznacza dyrektywa o sygnalistach?

autor: Prof. Uek Dr Hab. Jan Byrski, Michał Słuszniak08.01.2020, 07:38; Aktualizacja: 08.01.2020, 07:39
W związku z wejściem w życie 16 grudnia 2019 r. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii Europejskiej przedsiębiorcy oraz podmioty publiczne staną w obliczu konieczności dostosowania się do nowych wymogów.

W związku z wejściem w życie 16 grudnia 2019 r. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii Europejskiej przedsiębiorcy oraz podmioty publiczne staną w obliczu konieczności dostosowania się do nowych wymogów.źródło: ShutterStock

W związku z wejściem w życie 16 grudnia 2019 r. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii Europejskiej przedsiębiorcy oraz podmioty publiczne staną w obliczu konieczności dostosowania się do nowych wymogów.

Wśród przedsiębiorców z sektora prywatnego, którzy mają być zobowiązani do wykonywania wskazanych działań, dyrektywa wymienia:

  • podmioty zatrudniające co najmniej 50 pracowników;
  • podmioty dowolnej wielkości prowadzące działalność w obszarze usług finansowych lub podmioty narażone na ryzyko związane z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w aktach Unii, o których mowa w załączniku do dyrektywy.

Powyższe wyliczenie oznacza, że niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników dyrektywa będzie miała zastosowanie do tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w zakresie szeroko rozumianych usług finansowych (m.in. w zakresie bankowości, ubezpieczeń i reasekuracji, emerytur zakładowych lub indywidualnych, papierów wartościowych, funduszy inwestycyjnych, usług płatniczych i doradztwa inwestycyjnego) lub są narażeni na ryzyko związane z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu (patrz instytucje obowiązane, tj. podmioty wymienione w art. 2 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu).

Dyrektywa wymienia kilka najważniejszych obowiązków stojących po stronie przedsiębiorców. Składają się na nie:

a) Zapewnienie zrozumiałych i łatwo dostępnych informacji na temat procedur na potrzeby dokonywania zgłoszeń.

Obowiązek ten w praktyce może polegać na opracowaniu czytelnego komunikatu w wersji, która będzie łatwo dostępna dla wskazanych osób (pracownicy i kontrahenci). W zależności od rodzaju przedsiębiorstwa możemy założyć, że taką formą komunikatu może być wiadomość e-mailowa z opisem przyjętych wewnętrznie sposobów zgłaszania naruszeń, plakat z podobną treścią wywieszony w obrębie pomieszczeń biurowych lub zamieszczenie stosownej informacji dla nowych pracowników w ramach tzw. pakietu zerowego. Ponadto warto rozważyć organizację szkoleń informujących o celach i możliwościach skorzystania z wewnętrznego lub zewnętrznego systemu zgłaszania naruszeń. Niezależnie od tego osoby rozważające zgłoszenie o potencjalnym naruszeniu powinny otrzymać stałą możliwość skontaktowania się z osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o naruszeniach, aby uzyskać wszelkie niezbędne informacje w tym zakresie.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane