Wciąż nie jest pewne, czy na dzisiejszej dyskusji w sprawie sytuacji w polskim sądownictwie pojawią się przedstawiciele obozu władzy.
Okrągły stół w sprawie wymiaru sprawiedliwości tak – ale jeśli zostanie zwołany przez bezstronne autorytety – zadeklarował wczoraj wicepremier Jarosław Gowin. A to może oznaczać, że przedstawiciele władzy nie zjawią się na dzisiejszym spotkaniu organizowanym przez PSL. Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że niepewny stał się deklarowany wcześniej udział szefa KPRM Michała Dworczyka. Od organizatorów słyszymy, że pojawić się może Małgorzata Paprocka, dyrektor biura prawa i ustroju w Kancelarii Prezydenta RP.
Jutro z kolei marszałek Senatu Tomasz Grodzki leci do Brukseli, by z wiceszefową KE Verą Jourovą rozmawiać o ustawie mającej dyscyplinować sędziów, a senackie komisje zaczną prace nad tym dokumentem, przegłosowanym już przez Sejm. Zapewne dojdzie do wysłuchania publicznego na ten temat. Opozycja wzmacnia front przeciw nowym regulacjom, a efektem będzie albo ich radykalna korekta, albo odrzucenie przez izbę wyższą.