- Obecnie można wprowadzić niektóre zmiany przez internet, ale dotyczy to wyłącznie spółek, które zarejestrowane są w trybie S-24 – mówi w rozmowie z MarketNews24 Paweł Szumowski, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Do korzystania z systemu konieczny będzie elektroniczny podpis kwalifikowany lub podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP.

Zmiany w systemie rejestrowania dotyczące wszystkich spółek

Zmianie ulegną również zasady ustalania stanu postępowania. Dotychczas można było zadzwonić do sądu lub udać się do biura obsługi interesanta. W efekcie zmian będzie można ustalić status postępowania samodzielnie - przez internet.

Cała korespondencja wymieniana pomiędzy stronami a sądem również będzie przeprowadzana przez elektroniczny system.

- Wszystkie postanowienia czy wezwania będą dostarczane do spersonalizowanej skrzynki czyli system będzie generował wiadomości email – wyjaśnia P.Szumowski z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Dopełnieniem systemu będzie stworzenie dostępnego dla wszystkich i bezpłatnego portalu informacyjnego zawierającego wszystkie akta rejestrowe spółek. Dotychczas trzeba było wybrać się do sadu rejonowego, aby przeczytać takie dokumenty.