Listy poparcia do KRS znów w trybunale. Politycy PiS ponowili wniosek

autor: Małgorzata Kryszkiewicz10.12.2019, 08:45; Aktualizacja: 10.12.2019, 08:45
Sprawa, o czym pisaliśmy w DGP, musiała jednak zostać umorzona. Wszystko przez wprowadzoną w 2016 r. zasadę dyskontynuacji. Zgodnie z nią postępowania wszczęte przez posłów lub senatorów przed TK są umarzane po zakończeniu kadencji parlamentu.

Sprawa, o czym pisaliśmy w DGP, musiała jednak zostać umorzona. Wszystko przez wprowadzoną w 2016 r. zasadę dyskontynuacji. Zgodnie z nią postępowania wszczęte przez posłów lub senatorów przed TK są umarzane po zakończeniu kadencji parlamentu.źródło: ShutterStock

Politycy PiS ponowili wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący regulacji ich zdaniem w niedostateczny sposób chroniących prywatność sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom do obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Tym razem jednak zaskarżony został nie tylko przepis ustawy o KRS (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.), ale także przepis ustawy o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1429).

Sprawa list poparcia sędziów startujących do KRS po raz pierwszy została skierowana do TK po tym, jak Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że dokumenty te powinny zostać ujawnione (sygn. akt I OKS 4282/18). Posłowie uznali bowiem, że art. 11c ustawy o KRS mówiący o przekazaniu posłom zgłoszeń kandydatów do KRS rozumiany w ten sposób, że nie daje on podstaw do odmowy upublicznienia wykazu sędziów, którzy tych kandydatów poparli, jest sprzeczny z konstytucją.

Ich zdaniem może on naruszać m.in. zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz zasadę ochrony życia prywatnego, a także prawo do ochrony danych osobowych.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane