statystyki

Ojciec nie może być płci żeńskiej. NSA o transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia

autor: Szymon Cydzik03.12.2019, 07:58; Aktualizacja: 03.12.2019, 08:57
Brak możliwości transkrypcji nie oznacza jednak braku możliwości otrzymania numeru PESEL – wniosek o jego nadanie powinien złożyć kierownik urzędu stanu cywilnego.

Brak możliwości transkrypcji nie oznacza jednak braku możliwości otrzymania numeru PESEL – wniosek o jego nadanie powinien złożyć kierownik urzędu stanu cywilnego.źródło: ShutterStock

Nie można dokonać transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, jeśli byłoby to sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Źródłem sprawy była skarga kobiety domagającej się transkrypcji brytyjskiego aktu urodzenia swojego syna. Urząd stanu cywilnego odmówił, gdyż jako drugiego rodzica wskazano inną kobietę, polskie przepisy przewidują zaś rubryki „matka” i „ojciec”. Decyzję tę podtrzymał wojewoda mazowiecki, a następnie wojewódzki sąd administracyjny w Warszawie. Skarżąca wniosła kasację do NSA. Skład orzekający, wobec złożoności problemu, zadał pytanie składowi 7 sędziów.

Dotyczyło ono tego, czy przepisy prawa o aktach stanu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2224 ze zm.) dopuszczają transkrypcję aktu urodzenia w takiej sytuacji. Pełnomocniczki skarżącej wskazały, że od 2015 r. istnieje obowiązek transkrypcji zagranicznych aktów urodzenia, bez których nie można uzyskać numeru PESEL ani polskiego dokumentu tożsamości. Organy administracji zaś regularnie odmawiają ich wydania bez transkrypcji takiego dokumentu. W opisywanej sprawie wniosek złożony do konsula RP w Londynie wciąż pozostaje bez rozpoznania. Zdaniem pełnomocniczek nie można też odmawiać transkrypcji, powołując się na zasadę porządku publicznego, co czyniły w tej sprawie organy administracji.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Dokładny(2019-12-03 09:23) Zgłoś naruszenie 161

  Poprawność polityczna prowadzi do absurdów. Jak ojciec może być kobietą? Jak można domagać się takiej bzdury i angażować sądy?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA (2019-12-03 09:20) Zgłoś naruszenie 31

  Zrobili mi "na złość" ...

  Odpowiedz
 • gj(2019-12-03 17:17) Zgłoś naruszenie 11

  Uznawanie tylko rodzica biologicznego jest sprzeczne z dyrektywą swobodnego przepływu osób i ich RODZIN. Gdy powiedzmy małżeństwo obywatela USA z obywatelem kraju UE zechce osiedlić się w Polsce to prawo unijne jest nadrzędne i rodzic niebiologiczny powinien móc np. zapisać dziecko do szkoły, do lekarza... Nie jestem prawnikiem, ale w moim odczuciu nadaje się do Trybunału UE - najlepiej, żeby dotyczyło to przypadku, gdzie jeden małżonek nie jest obywatelem UE.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane