statystyki

Opłata za rejestrację auta w obniżonej wysokości

autor: Paulina Szewioła14.11.2019, 07:58; Aktualizacja: 14.11.2019, 08:01
Spółka wskazała, że przy rejestracji auta uiściła opłatę za wydanie karty pojazdu w wysokości 500 z

Spółka wskazała, że przy rejestracji auta uiściła opłatę za wydanie karty pojazdu w wysokości 500 zźródło: ShutterStock

Odroczenie przez Trybunał Konstytucyjny utraty mocy uchylanego przepisu, nie pozbawia możliwości kwestionowania na drodze sądowej decyzji, która zapadła na podstawie tej regulacji – stwierdził gorzowski WSA.

Sprawa dotyczy spółki, która zwróciła się do prezydenta miasta o zwrot 425 zł za wydanie części wniesionej opłaty za wydanie karty pojazdu we wrześniu 2003 r.

W odpowiedzi na złożony wniosek organ wskazał, że w dacie dokonywania rejestracji auta opłata była pobrana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W skardze wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim spółka domagała się uchylenia zaskarżonego aktu oraz zobowiązania prezydenta miasta do zwrotu spółce części opłaty w kwocie 425 zł za wydanie karty pojazdu.

Uzasadniając skargę, spółka wskazała, że przy rejestracji auta uiściła opłatę za wydanie karty pojazdu w wysokości 500 zł. Obowiązek ten wynikał z par. 1 ust. 1 rozporządzenia z 2003 r., które zostało uchylone i zastąpione rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 24 marca 2016 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu oraz jej wtórnik (Dz.U. 2016 poz. 457). W par. 1 nowego rozporządzenia opłata za wydanie karty pojazdu przy pierwszej rejestracji auta na terytorium Polski określona została na 75 zł.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane