statystyki

TSUE: Brak biletu nie oznacza braku umowy przewozu

autor: Patryk Słowik12.11.2019, 07:58; Aktualizacja: 12.11.2019, 07:59
Wchodząc bez biletu na pokład pociągu, pasażer zawiera umowę z przewoźnikiem. Stwierdził tak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wchodząc bez biletu na pokład pociągu, pasażer zawiera umowę z przewoźnikiem. Stwierdził tak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.źródło: ShutterStock

Wchodząc bez biletu na pokład pociągu, pasażer zawiera umowę z przewoźnikiem. Stwierdził tak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Oznacza to, że nawet gapowicz ma swoje prawa i obowiązki, a ze swych zadań musi wobec pasażera na gapę wywiązywać się przewoźnik. W niektórych przypadkach możliwe zaś jest zwolnienie z obowiązku uiszczenia kary.

Sprawa dotyczyła Belgii. Tamtejsza państwowa spółka kolejowa na podstawie ogólnych warunków przewozu nakłada karę na pasażerów, którzy odbywają przejazd bez ważnego biletu. Tak było w przypadku trzech osób, którym zaproponowano zapłatę w wysokości ceny biletu plus drobnej opłaty od razu, 75 euro w ciągu 14 dni lub 225 euro po tym terminie.

Gapowicze jednak nie chcieli płacić wcale. Spółka wniosła więc do sędziego pokoju o zasądzenie na jej rzecz kwot w znacznie wyższej wysokości. Przewoźnik przekonywał, że nie mają zastosowania opłaty określone w regulaminie przewozu, gdyż pasażerowie nie nabyli biletu, a zatem do zawarcia umowy nie doszło.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane