statystyki

TSUE: Brak biletu nie oznacza braku umowy przewozu

autor: Patryk Słowik12.11.2019, 07:58; Aktualizacja: 12.11.2019, 07:59
Wchodząc bez biletu na pokład pociągu, pasażer zawiera umowę z przewoźnikiem. Stwierdził tak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wchodząc bez biletu na pokład pociągu, pasażer zawiera umowę z przewoźnikiem. Stwierdził tak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.źródło: ShutterStock

Wchodząc bez biletu na pokład pociągu, pasażer zawiera umowę z przewoźnikiem. Stwierdził tak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Oznacza to, że nawet gapowicz ma swoje prawa i obowiązki, a ze swych zadań musi wobec pasażera na gapę wywiązywać się przewoźnik. W niektórych przypadkach możliwe zaś jest zwolnienie z obowiązku uiszczenia kary.

Sprawa dotyczyła Belgii. Tamtejsza państwowa spółka kolejowa na podstawie ogólnych warunków przewozu nakłada karę na pasażerów, którzy odbywają przejazd bez ważnego biletu. Tak było w przypadku trzech osób, którym zaproponowano zapłatę w wysokości ceny biletu plus drobnej opłaty od razu, 75 euro w ciągu 14 dni lub 225 euro po tym terminie.

Gapowicze jednak nie chcieli płacić wcale. Spółka wniosła więc do sędziego pokoju o zasądzenie na jej rzecz kwot w znacznie wyższej wysokości. Przewoźnik przekonywał, że nie mają zastosowania opłaty określone w regulaminie przewozu, gdyż pasażerowie nie nabyli biletu, a zatem do zawarcia umowy nie doszło.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane