statystyki

Czas działania strefy płatnego parkowania w gestii radnych

autor: Leszek Jaworski06.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 08.11.2019, 10:29
Nie jest zatem możliwe przeniesienie na organ wykonawczy gminy, przynależnych radzie gminy kompetencji w zakresie określenia czasu pracy strefy płatnego parkowania.

Nie jest zatem możliwe przeniesienie na organ wykonawczy gminy, przynależnych radzie gminy kompetencji w zakresie określenia czasu pracy strefy płatnego parkowania.źródło: ShutterStock

Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania i opłaty za postój pojazdów. Jednocześnie upoważniła burmistrza do ograniczenia czasu obowiązywania strefy. Czy rada mogła tę kompetencję przenieść na włodarza?

Rada miejska nie mogła tego zrobić. Artykuł 13b ust. 1 i ust. 4 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (dalej u.d.p.) daje jej bowiem wyłącznie kompetencje do określania opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo.

Tymczasem w przywołanej wyżej uchwale rada miejska upoważniła burmistrza do ograniczenia czasu pracy strefy płatnego parkowania. Oznacza to, że rada naruszyła art. 13b ust. 1, 2 i ust. 4 u.d.p. 


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane