statystyki

Polska dziś nie ma problemów z praworządnością [ROZMOWA z Pawłem Szefernakerem]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak08.10.2019, 10:07; Aktualizacja: 08.10.2019, 10:08
- Zwycięstwo PiS gwarantuje Polakom spokój. Zwycięstwo opozycji spowoduje chaos - mówi Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA.

- Zwycięstwo PiS gwarantuje Polakom spokój. Zwycięstwo opozycji spowoduje chaos - mówi Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA.źródło: ShutterStock

- Zwycięstwo PiS gwarantuje Polakom spokój. Zwycięstwo opozycji spowoduje chaos - mówi Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA.

Skład nowego rządu już gotowy?

Poczekajmy na wynik wyborów. Na razie trzeba przekonać Polaków, by w niedzielę poszli do urn. Sondaże nie wygrywają, a te dobre nie powinny demobilizować. W eurowyborach uzyskaliśmy lepszy wynik od prognozowanego. To pokazuje, jak ważna jest mobilizacja. Jest wiele osób, które pozytywnie oceniają ostatnie 4 lata, teraz chodzi o to, by ci ludzie znów poszli na wybory, żebyśmy mogli kontynuować obraną drogę.

Opozycja liczy, że jak nie weźmie Sejmu, to przynajmniej Senat. Wyobraża pan sobie sytuację, w której jest inna większość w Sejmie, a inna w Senacie?

Polityk musi brać pod uwagę każdy wariant. Tym bardziej trzeba namawiać ludzi, by poszli na wybory. Te do Senatu są równie ważne jak te do Sejmu.

Co się wydarzy na posiedzeniu parlamentu tuż po wyborach?

Słyszałem te różne spiskowe teorie. Ale kadencja Sejmu trwa do 12 listopada, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by kontynuować dotychczasowe posiedzenie i skończyć kilka spraw znajdujących się w porządku. Wszelkie spekulacje, o których mówi opozycja, to powrót do nieudolnej taktyki straszenia PiS-em.

W razie przegranej PiS, takie posiedzenie może być okazją do prawnego zabezpieczenia swoich interesów.

Przede wszystkim robimy wszystko by wygrać te wybory. Zresztą w jaki sposób mielibyśmy robić to o czym Panowie mówią?

Można z wyprzedzeniem powołać nowych sędziów TK, tak jak zrobiła to koalicja PO-PSL w 2015 r. Można powołać swoich ludzi do różnych instytucji. A Grzegorz Schetyna rysuje scenariusz, w którym dojdzie do wymiany premiera na Jarosława Kaczyńskiego.

Jeżeli Grzegorz Schetyna dziś rysuje takie scenariusze zamiast prowadzić kampanię, to nie dziwię się, że po stronie PO ona wygląda tak jak wygląda. Można straszyć ogólnikami, ale konkretów w tym brakuje. Jest porządek posiedzenia, nie ma żadnych planów, którymi dziś próbuje straszyć opozycja.

Gwarantuje pan, że ten porządek się nie zmieni?

O tym mówiła też marszałek Witek - jest porządek obrad i on będzie realizowany.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • szynkarz(2019-10-08 11:21) Zgłoś naruszenie 21

    Towarzyszu Ministrze - Tak Polska ma dziś problemy z praworządnością. I tak jest prawda. Niestety.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane