statystyki

Orzeczenie TSUE o nakazie zapłaty

autor: Szymon Cydzik10.09.2019, 08:36; Aktualizacja: 10.09.2019, 09:02
TSUE przypomniał także, iż zgodnie z jego wcześniejszymi orzeczeniami nadawanie klauzuli wykonalności następuje praktycznie automatycznie.

TSUE przypomniał także, iż zgodnie z jego wcześniejszymi orzeczeniami nadawanie klauzuli wykonalności następuje praktycznie automatycznie.źródło: ShutterStock

Sąd krajowy nie może badać, czy naruszono przepisy o jurysdykcji, nadając klauzulę wykonalności nakazowi zapłaty, nawet gdy dotyczy to konsumenta – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sprawa rozpoczęła się w 2015 r., gdy mediolański adwokat uzyskał w miejscowym sądzie nakaz zapłaty za swoje usługi od mieszkającej w Hamburgu klientki. Kobieta nie złożyła sprzeciwu, co spowodowało, że nakaz się uprawomocnił. Sąd w Mediolanie powziął jednak wątpliwość co do własnej właściwości w tej sprawie – uznał, że usługi świadczone w ramach wolnych zawodów (w tym przez adwokatów) są podobne do tych z udziałem konsumentów. Co oznacza, że należy do nich zastosować przepisy o jurysdykcji w umowach konsumenckich, przewidziane w rozporządzeniu Bruksela I bis – a te wykluczają wydanie nakazu przez sąd włoski.

Ponieważ sprawa miała charakter transgraniczny i wchodziła w zakres prawa unijnego, sąd w Mediolanie zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy wspomniane rozporządzenie w związku z art. 47 Karty praw podstawowych UE (gwarantującym prawo do środka odwoławczego) stoi na przeszkodzie temu, by sąd mający wydać zaświadczenie o wykonalności prawomocnej decyzji z urzędu sprawdzał, czy nie naruszono przepisów o jurysdykcji.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane