statystyki

Orzeczenie TSUE o nakazie zapłaty

autor: Szymon Cydzik10.09.2019, 08:36; Aktualizacja: 10.09.2019, 09:02
TSUE przypomniał także, iż zgodnie z jego wcześniejszymi orzeczeniami nadawanie klauzuli wykonalności następuje praktycznie automatycznie.

TSUE przypomniał także, iż zgodnie z jego wcześniejszymi orzeczeniami nadawanie klauzuli wykonalności następuje praktycznie automatycznie.źródło: ShutterStock

Sąd krajowy nie może badać, czy naruszono przepisy o jurysdykcji, nadając klauzulę wykonalności nakazowi zapłaty, nawet gdy dotyczy to konsumenta – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sprawa rozpoczęła się w 2015 r., gdy mediolański adwokat uzyskał w miejscowym sądzie nakaz zapłaty za swoje usługi od mieszkającej w Hamburgu klientki. Kobieta nie złożyła sprzeciwu, co spowodowało, że nakaz się uprawomocnił. Sąd w Mediolanie powziął jednak wątpliwość co do własnej właściwości w tej sprawie – uznał, że usługi świadczone w ramach wolnych zawodów (w tym przez adwokatów) są podobne do tych z udziałem konsumentów. Co oznacza, że należy do nich zastosować przepisy o jurysdykcji w umowach konsumenckich, przewidziane w rozporządzeniu Bruksela I bis – a te wykluczają wydanie nakazu przez sąd włoski.

Ponieważ sprawa miała charakter transgraniczny i wchodziła w zakres prawa unijnego, sąd w Mediolanie zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy wspomniane rozporządzenie w związku z art. 47 Karty praw podstawowych UE (gwarantującym prawo do środka odwoławczego) stoi na przeszkodzie temu, by sąd mający wydać zaświadczenie o wykonalności prawomocnej decyzji z urzędu sprawdzał, czy nie naruszono przepisów o jurysdykcji.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane