Prezydent chce więcej sędziów SN

autor: Małgorzata Kryszkiewicz22.05.2019, 08:00; Aktualizacja: 22.05.2019, 09:00
Kolegium zwraca uwagę, że włoskie rozwiązanie jest powszechnie krytykowane, gdyż zbyt duża liczba sędziów niechybnie prowadzi do powstawania istotnych rozbieżności w orzecznictwie. A trzeba pamiętać, że jednym z zadań SN jest właśnie dbanie o jego jednolitość.

Kolegium zwraca uwagę, że włoskie rozwiązanie jest powszechnie krytykowane, gdyż zbyt duża liczba sędziów niechybnie prowadzi do powstawania istotnych rozbieżności w orzecznictwie. A trzeba pamiętać, że jednym z zadań SN jest właśnie dbanie o jego jednolitość.źródło: ShutterStock

Ze 120 do 125 ma wzrosnąć liczba stanowisk sędziowskich w Sądzie Najwyższym. Tak wynika z prezydenckiego projektu zmian w regulaminie SN.

Głowa państwa mówi o potrzebie usprawnienia postępowań toczących się w najważniejszym sądzie w Polsce. Kolegium SN ripostuje, że przyczyną znacznego obciążenia sprawami niektórych izb SN nie jest brak rąk do pracy, ale niewłaściwe ukształtowanie ich kognicji określonej w uchwalonej w 2017 r. ustawie o SN (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 825).

Jak wskazano w podjętej wczoraj przez kolegium SN uchwale, deklarowany cel mógłby zostać osiągnięty niemal od ręki, bez potrzeby zwiększania liczby stanowisk sędziowskich w SN. Jak bowiem przypomniano, obecnie w SN pozostaje nieobsadzonych 12 stanowisk sędziowskich, a na zaprzysiężenie przez prezydenta oczekuje pięciu kandydatów przedstawionych mu przez Krajową Radę Sądownictwa.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Logika myślenia Wnioskodawcy (2019-05-22 11:45) Zgłoś naruszenie 71

  KOLEGIUM SN opiniuje ..."Jak więcej Sędziów SN, tym większe ROZBIEŻNOŚCI w orzecznictwie" . I oto chodzi: … "W mętnej wodzie łatwiej łowi się ryby" . Zwiększanie liczby Sędziów SN … z 120 do125 to zwykłe MATACTWO "po zastodolu", ufając ze Ciemny LUD to i ta to kupi. Ciemny LUD PIS być może i tak, ... ale nie LUDZIE z rozumem w głowie !!!

  Odpowiedz
 • Płacący wbrew swej woli podatki(2019-05-22 12:28) Zgłoś naruszenie 16

  Jeżeli prezydent ma takie życzenie - niech więc wypłaca z własnej kieszeni " godne zarobki " jak też z sufitu przyjęte emerytury w wysokości 75 % bieżących wynagrodzeń na dotychczas zajmowanym stanowisku. Przecież wszyscy wobec prawa są równi a szczególnie ci co za dziesiątki lat płacili składki ZUS ,żeby dziś być na utrzymaniu zstępnych lub ich potomków.

  Odpowiedz
 • podatnik(2019-05-22 17:12) Zgłoś naruszenie 15

  A dlaczego my mamy płacić za sąd najwyższy? To jest sąd dla korporacji prawniczych, a nie dla nas. Zwykły obywatel nie może sam wnieść kasacji (lub skargi kasacyjnej). Musi zapłacić "podatek" na rzecz monopoli prawniczych. Niech sobie płacą na ten sąd ci co znie mają kasę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane