70 proc. badanych chce, by specjalny zespół zbadał problem pedofilii w Kościele

Wyjaśnić przypadki księży pedofilów i zapłacić ofiarom – tak można streścić wyniki sondażu IBRiS dla Dziennika Gazety Prawnej, Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl. Badanie pokazało, że przeważająca większość Polaków jest za powołaniem państwowej komisji, która miałaby wyjaśnić skalę zjawiska. Gros uważa też, że Kościół powinien zapłacić odszkodowania dla ofiar. Wyniki sondażu pokazują, że oba postulaty mają poparcie większości osób wierzących. Bogusław Łoziński z „Gościa Niedzielnego” nie ma wątpliwości, że sprawa poruszyła wiernych. – W filmie Sekielskich był widoczny przede wszystkim brak empatii i zrozumienia dla ofiar. Dlatego Kościół powinien zintensyfikować działania, aby procedury były wypełniane po ludzku i z delikatnością dla ofiar, a nie dla księży – mówi. Jego zdaniem, jeśli chodzi o wypłaty ze strony Kościoła, każda sprawa powinna być analizowana indywidualnie. – Kościół w środę będzie debatował nad możliwością powołania takiego funduszu i prawdopodobnie on powstanie. Ale nie chodzi o odszkodowania dla ofiar, tylko o wsparcie materialne, np. przy leczeniu czy też o środki na życie – zauważa Łoziński. I dodaje, że takie zalecenie znalazło się w dokumentach papieskich. – Odszkodowania są wypłacane zgodnie z prawem sądowym. Takie sytuacje już się zdarzyły, że Kościół jako struktura, w ramach której doszło do przestępstwa, musiał zapłacić – precyzuje.
Komisja dotycząca pedofilii wśród księży - sondaż / Dziennik Gazeta Prawna
Sprawa przypadków pedofilii w Kościele znalazła się w centrum polityki. Platforma Obywatelska zapowiedziała projekt ustawy, który ma powołać państwową komisję w tej sprawie. Miałoby w niej zasiąść dziewięć osób – trzech sędziów i trzech prokuratorów w stanie spoczynku oraz trzy osoby reprezentujące ofiary. – Komisja powinna mieć uprawnienia śledcze i wgląd do akt kościelnych – tłumaczył Grzegorz Schetyna. Nie wyklucza współpracy ze Stowarzyszeniem „Nie lękajcie się”, które również przygotowało projekt ustanawiający niezależną komisję. Miałoby się w niej znaleźć więcej ekspertów, w tym także psychologów i seksuologów. Ten pomysł ma poparcie Wiosny Biedronia. Oba ugrupowania wykluczają udział przedstawicieli kościelnych.
Zdaniem PiS komisja powinna powstać – ale miałaby wyjaśniać wszystkie przypadki pedofilii, nie tylko kościelnej. – Ani purpura, ani Nobel, ani Oscar nikogo nie uchroni – zapowiedział Jarosław Kaczyński.