Jak państwo wyhodowało Jerzego Ziębę. Czy mamy problem z medyczną szarlatanerią?

autor: Patryk Słowik10.05.2019, 07:00; Aktualizacja: 10.05.2019, 12:08
Działalność Jerzego Zięby w wielu innych aspektach można porównać do piramidy finansowej. Po pierwsze, bazuje on na ludzkim zaufaniu.

Działalność Jerzego Zięby w wielu innych aspektach można porównać do piramidy finansowej. Po pierwsze, bazuje on na ludzkim zaufaniu.źródło: ShutterStock

Dlaczego prokuratura, gdy już zareagowała, stawia zarzut, który będzie jej bardzo trudno obronić?

M arcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości: – W Polsce nie może rozwijać się szarlataneria medyczna. Analizujemy w ministerstwie tę sprawę i jeśli okaże się, że brakuje podstaw do skutecznego ścigania ludzi wciskających kit ciężko chorym, zostaną podjęte prace nad nowelizacją przepisów.

Mariusz Bidziński, wspólnik w kancelarii Chmaj i Wspólnicy: – Nie ma potrzeby zmieniania przepisów, trzeba zacząć stosować te istniejące.

Jakub Kosikowski, lekarz: – Krew mnie zalewa, gdy widzę, że ludzie odstępują od konwencjonalnych, działających terapii, by przerzucić się na wymysły Jerzego Zięby. Ale też trzeba być szczerym i przyznać, że niektórzy z lekarzy pomogli mu rozwinąć biznes. Wypowiadają się niezgodnie z obecną wiedzą naukową, a Zięba to błyskawicznie wykorzystuje.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: – Sytuacja z Ziębą przypomina nowotwór. Gdy był mały, należało go wyciąć. Ale pozwolono mu urosnąć i teraz o skuteczne cięcie o wiele trudniej. To nie Zięba jest silny, to państwo jest słabe.

Maria Libura, ekspertka Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego: – Pokazowy proces pana Zięby niewiele zmieni, bo pomija podstawowy problem, czyli to, dlaczego jest tak duży popyt na tego typu oferty.

To żaden mały przedsiębiorca

O Jerzym Ziębie napisano wiele. Jedni twierdzą, że to cudotwórca, który „leczy raka skuteczniej niż najwybitniejsi lekarze”. Inni, że to oszust, który naciąga ludzi na bardzo drogie suplementy diety. Na pewno Jerzy Zięba to skuteczny przedsiębiorca. W 2017 r. jedna z jego spółek wypracowała zysk netto w wysokości niemal 23 mln zł.

W ostatnich tygodniach działalności Jerzego Zięby postanowiła przyjrzeć się prokuratura – postanowiono mu zarzut sprzedaży produktów leczniczych bez zezwolenia. To efekt ekspertyzy wykonanej przez fachowców z Narodowego Instytutu Leków. Sam Zięba odpiera, że nie sprzedaje leków, lecz suplementy diety. I wiele wskazuje na to, że ma rację.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (112)

 • Chorujący(2019-05-10 08:16) Zgłoś naruszenie 16258

  Nie wiem jak inne terapie propagowane przez pana Ziębę, ale osobiście wielokrotnie na swojej rodzinie potwierdziłem skuteczność leczenia dużymi dawkami witaminy C i witaminy D3. Niechęć świata medycznego, a przede wszystkim farmaceutycznego spowodowana jest chciwością. Zdrowie jest dojną krową. Terapie coraz droższe, skuteczność medycyny akademickiej spada, bo leczy się wybiórczo schorzenie, a nie przyczynę. Dlaczego chorzy szukają alternatyw? Medycyna stała się biznesem, lekarze niedouczeni, kolejki kosmiczne.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • AJ(2019-05-10 08:43) Zgłoś naruszenie 15115

  do Herbapolu też się dobierają..zioła to tez szarlataneria i wciskanie kitu?? https://www.youtube.com/watch?v=jEjsyPjhyow

  Odpowiedz
 • anoioł(2019-05-10 11:35) Zgłoś naruszenie 14316

  A jak państwo hoduje farmację ????? Może o tym napiszecie .

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Amigo(2019-05-10 12:30) Zgłoś naruszenie 12212

  Duński autorytet w dziedzinie medycyny profesor medycyny Peter Gotzsche przestrzega. Przemysł farmaceutyczny aby zmaksymalizować zyski koncerny popełniają oszustwa, łamią prawo i kłamią. Duńczyk nie szczędzi pod ich adresem słów ostrej krytyki: porównuje ich działalność do przestępczości zorganizowanej, gdyż korumpują sektor służby zdrowia, nie mają na względzie poprawy ochrony zdrowia, tylko patrzą na jak największe zyski. W ogniu jego krytyki znalazło się także wymyślanie nowych chorób, sprzyjające wprowadzaniu na rynek nowych leków. Kształcenie lekarzy powinno być niezależne, tymczasem w wielu krajach np. szkolenia są finansowane przez koncerny farmaceutyczne.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • M(2019-05-10 12:05) Zgłoś naruszenie 11836

  Redakcjo gazety, przeczytałam w całości artykuł i moje spostrzeżenie takie , pisząca osoba nie do końca zna prawdę o J. Ziębie i jego działalności. Posłuchaj redaktorze jego wszystkie filmiki na Yutube . poznaj osobiście Pana Zięby , porozmawiaj z nim a potem zacznij pisać rzetelnie artykuł w GP. Jest nagonka na niego . bo ,, komuś " się nie podoba .

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Tadeusz (2019-05-10 13:07) Zgłoś naruszenie 11611

  Przedstawiciel firmy farmaceutycznej przychodzi do lekarza , oferuje mu nowe leki , oby przepisywał pacjentom W zamian jedzie na wczasy sponsorowane przez nich, czy to jest etyczne lekarze ?

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Tadeusz (2019-05-10 12:16) Zgłoś naruszenie 11335

  Najlepiej sprzedawać lichej jakości suplementy diety , zanieczyszczone często metalami ciężkim , nie zbadane, przez niezależne laboratoria i zabraniać na biednych ludziach . Produkty Pana Zięby są najlepszej jakości , sprawdzane i czyste ( potwierdzane są wynikami ) .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Lew(2019-05-10 07:42) Zgłoś naruszenie 9961

  Modli się cała Polska, biskupi i Częstochowa za Panem Jerzym Ziębą, módlmy się o prawdę przeciwko represji Państwa.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • JERZY(2019-05-10 14:10) Zgłoś naruszenie 8614

  To, co pisze Pan Tadeusz - sama prawda! Jedno wielkie bagno! Kilka lat temu, wraz małżonką, zmieniliśmy lekarz kardiologa, doprowadzeni do granic wytrzymałości faktem półtoragodzinnego oczekiwania na planowaną wizytę. Po upływie tego czasu opuściliśmy poradnię, bowiem lekarz była zajęta z "gogusiem", który wszedł z charakterystyczną teczką bez pytania do jej gabinetu, nie zważając na pacjentów oczekujących "pokornie" na przyjęcie. Jest to coraz częstszy widok w poradniach, w przychodniach.Te nie planowe wizyty osobników(płci obojga) z charakterystycznymi teczkami w gabinetach lekarskich stały się już powszechną zmorą. I tak można by bez końca......

  Odpowiedz
 • Arek (2019-05-10 15:45) Zgłoś naruszenie 8314

  Jaką szarlataneria. A może warto spojrzeć z innej strony. Może ludzie się budzą i dostrzegają że to co jest na rynku i co przepisuje lekarz to jeden wielki farmaceutyczny przekręt. Dziś medycyna poszła aż tak do przodu że na kroste na du...e ma 20 lekarstw. Chcesz kupić witaminę a kupujesz coś co z witaminą ma wspólną tylko nazwę. Więc co się czepiać Zieby że zarobił 20 mln? Dobrze, nie sprzedaje syfu jak big Pharma.

  Odpowiedz
 • Idea(2019-05-10 15:25) Zgłoś naruszenie 639

  Prawda jest natomiast taka że dziś tradycyjna medycyna to utopia, wszak istnieje rzetelna wiedza, istnieją możliwości skutecznego leczenia, wszystko poszło mocno do przodu ale nie w służbie zdrowia,to jest zatrzymane w laboratoriach na kiedyś lub na wcale. Jeśli chcieć by dziś ocenić poziom usług medycznych to jest gorszy niz za komuny, dobre skuteczne leki zostały wycofane, zastąpiono je jakimś chlamem, wymyślono choroby których nigdy świat nie znał aż do dziś, z ludzi zrobiono sobie towar i klientów zarazem, dziś nie sprzedaje się zdrowia tylko obietnice I to jest właściwy problem i taki stan rzeczy inicjuje alternatywę dla tego ************* dla tej akademickiej szarlatanerii

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • e ctw3e5t(2019-05-10 17:19) Zgłoś naruszenie 6113

  Ktokolwiek spróbował tego o czym pisze Pan Zięba powołujący się na naukowe dowody, wie, że ma rację. Nie chce mi się tu rozpisywać,..ile można, a dziennikarze też są na usługach z tego wynika publikując artykuły oczerniające Pana Ziębę. Jeśli ktoś nie spróbował niech się nie wypowiada....a podobno Herbapol też chcą zamknąć, szok....Nawet w Niemczech jest mnóstwo suplementów, które są w Polsce zakazane, dlaczego? Ja nie wiem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Profesor(2019-05-10 15:55) Zgłoś naruszenie 556

  "wypowiadają się niezgodnie z obecną wiedzą naukową...." właśnie jest odwrotnie wypowiadają się zgodnie z obecną światową wiedzą naukową, a wiedza przekupnych polskich lekarzy, którzy nie dokształcają się, choć mają taki obowiązek, opiera się na tym co ich nauczono kiedyś i na tym co im wpajają obecnie koncerny.. dając równocześnie do ręki. taka prawda... wiedza naukową w Polsce jest ne mięsnym poziomie niestety.

  Odpowiedz
 • huski(2019-05-10 15:55) Zgłoś naruszenie 5315

  Popieram w 100% działanie Zięby. I wiem ,że robi to głównie dla kasy. Ale liczy sie efekt.

  Odpowiedz
 • kalkullator(2019-05-10 09:55) Zgłoś naruszenie 474

  Na tej zasadzie, ktoś kto wygrał milion w totolotka mógłby potwierdzić na własnym doświadczeniu, że w totolotka się wygrywa. Tymczasem badania oparte o rzetelną analizę naukową wskazują, że statystycznie w totolotka się przegrywa, a najlepsze wyniki daje efekt placebo (powiedzieć gościowi, że ma los na totka, a nie wykupić, a następnie cieszyć się, że wychodzi na zero).

  Odpowiedz
 • lolo(2019-05-10 16:15) Zgłoś naruszenie 408

  Napis ostrzegający na opakowaniach polskich i np. niemieckich różni się treścią. To tylko pozornie to samo. W Polsce napis mówi, że lek może zaszkodzić jeśli jest niewłasciwie stosowany (np,. czopek włozysz do ucha). A nie ma ostrzeżenia o szkodliwości leku w ogóle, nawet stosowanego zgodnie z przeznaczeniem. I to jest największy przekręt.

  Odpowiedz
 • Wiola(2019-05-10 13:19) Zgłoś naruszenie 305

  kto wyhodował Patryka Słowika ---- wrony ?

  Odpowiedz
 • Gienisław(2019-05-10 12:58) Zgłoś naruszenie 2930

  Profesor Jerzy Zięba uratował całą naszą wieś przed zagładom bo dał nam witaminy za darmo

  Odpowiedz
 • 111(2019-05-10 14:11) Zgłoś naruszenie 199

  LEPIEJ ŻEY KOONCERN ZAROBIŁ A NIE JAKIŚ NAUKOWIEC NIE ZAPOMNIJMY O NARODACH

  Odpowiedz
 • Obywatelka(2019-05-10 12:24) Zgłoś naruszenie 192

  Wszystkiemu jest winne pojecie wolnej woli oraz politycy bazujący na jej wykorzystywaniu.Poziom naukowy jest jak powszechnie wiadomo cienki.W rozwoju cywilizacyjnym świata tych co rozumują jest niestety o wiele wiele mniej ale maja pieniądze, za które można kupić stabilizacje egzystencjalną.I tu zaczyna się problem wszyscy mądrzejsi chcą żyć w luksusie ,populiści zaś za krzyżyk sprzedają się nawet "diabłowi CZYTAJ nieuczciwym ,kłamliwym gierkom,zbrojeniu, lataniu w kosmos,irracjonalnym pomysłom.Z drugiej strony nie ma ucieczki od nieśmiertelności,wie ludzie chwytają się wszystkiego co pobudza ich wyobraźnie i rodzi nadzieję na lepsze życie .Targani emocjami czynimy rzeczy okrutne /wojny,grabieże ,gwałty,morderstwa, wyłudzenia,podłość itd.samo- zło.Odwołujemy się zaś do wiary jej zasad i reguł ale wcale tak nie czynimy.Też nie chcę aby przyjmować masy emigrantów,zapewniać im wikt i opierunek bo są biedni i maja wojnę na swoich terytoriach.Hasło wolność również jest pojemne jak i niezależność.Jeśli pracujesz - masz grosz.Jeśli jesteś chory a masz chorobę cywilizacyjną lub genetyczna to się bronisz ,dokąd Ci sił starczy .Potem umierasz.I tak w kółko.Prawda Cie wyzwoli i ukształtuje Twój światopogląd -tylko rozwój piśmiennictwa i jego forma zachowawcza jest w miarę wiarygodna.Przymierze instytucji wszelakich i władzy wytyczają kierunek rozwoju.Ale w tym panuje żądza,nienawiść,łaska boża,obietnice i chęć utrzymania się na powierzchni życia.Pamiętajcie o Hitlerze,Stalinie ,Mussolinim,Putinie,Obu Amerykach kto tam rządził i rządzi.Tylko praca i rozsądek bez nienawiści i pustych haseł .Nikt nic nie daje ,wszystko kosztuje,I tu trzeba robić porządek.Mamy wolna wolę

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane