Jak państwo wyhodowało Jerzego Ziębę. Czy mamy problem z medyczną szarlatanerią?

autor: Patryk Słowik10.05.2019, 07:00; Aktualizacja: 10.05.2019, 12:08
Działalność Jerzego Zięby w wielu innych aspektach można porównać do piramidy finansowej. Po pierwsze, bazuje on na ludzkim zaufaniu.

Działalność Jerzego Zięby w wielu innych aspektach można porównać do piramidy finansowej. Po pierwsze, bazuje on na ludzkim zaufaniu.źródło: ShutterStock

Dlaczego prokuratura, gdy już zareagowała, stawia zarzut, który będzie jej bardzo trudno obronić?

M arcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości: – W Polsce nie może rozwijać się szarlataneria medyczna. Analizujemy w ministerstwie tę sprawę i jeśli okaże się, że brakuje podstaw do skutecznego ścigania ludzi wciskających kit ciężko chorym, zostaną podjęte prace nad nowelizacją przepisów.

Mariusz Bidziński, wspólnik w kancelarii Chmaj i Wspólnicy: – Nie ma potrzeby zmieniania przepisów, trzeba zacząć stosować te istniejące.

Jakub Kosikowski, lekarz: – Krew mnie zalewa, gdy widzę, że ludzie odstępują od konwencjonalnych, działających terapii, by przerzucić się na wymysły Jerzego Zięby. Ale też trzeba być szczerym i przyznać, że niektórzy z lekarzy pomogli mu rozwinąć biznes. Wypowiadają się niezgodnie z obecną wiedzą naukową, a Zięba to błyskawicznie wykorzystuje.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: – Sytuacja z Ziębą przypomina nowotwór. Gdy był mały, należało go wyciąć. Ale pozwolono mu urosnąć i teraz o skuteczne cięcie o wiele trudniej. To nie Zięba jest silny, to państwo jest słabe.

Maria Libura, ekspertka Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego: – Pokazowy proces pana Zięby niewiele zmieni, bo pomija podstawowy problem, czyli to, dlaczego jest tak duży popyt na tego typu oferty.

To żaden mały przedsiębiorca

O Jerzym Ziębie napisano wiele. Jedni twierdzą, że to cudotwórca, który „leczy raka skuteczniej niż najwybitniejsi lekarze”. Inni, że to oszust, który naciąga ludzi na bardzo drogie suplementy diety. Na pewno Jerzy Zięba to skuteczny przedsiębiorca. W 2017 r. jedna z jego spółek wypracowała zysk netto w wysokości niemal 23 mln zł.

W ostatnich tygodniach działalności Jerzego Zięby postanowiła przyjrzeć się prokuratura – postanowiono mu zarzut sprzedaży produktów leczniczych bez zezwolenia. To efekt ekspertyzy wykonanej przez fachowców z Narodowego Instytutu Leków. Sam Zięba odpiera, że nie sprzedaje leków, lecz suplementy diety. I wiele wskazuje na to, że ma rację.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (112)

 • Magda(2019-09-08 04:24) Zgłoś naruszenie 10

  Zięba to zwykły wyłudzacz pieniędzy. Śmieszy mnie, jak wciska ludziom, że koncerny farmaceutyczne chcą wydoić z ludzi pieniądze, podczas gdy sam robi to samo. Sprzedaje ludziom buraczany susz po niebotycznych cenach jako panaceum na wszystko, a głupi lud łyka jak pelikany. Chcecie leczniczych właściwości buraków? Kupcie buraki w warzywniaku i pijcie z nich sok! Żaden Zięba nie jest wam potrzebny, bo medycyna - tak, znawidzona przez wszystkich konwencjonalna medycyna - udowodniła, że antyoksydanty zawarte w burakach działaja niszcząco na komórki nowotworowe. Więc najlepsza terapia obok konwencjonalnej, jaką możecie sobie zafundować - i to całkowicie za darmo - to własnoręcznie przygotowany w domu sok. Ale do rzetelnych badań trzeba dojść, zamiast być inteligentnym inaczej i łykać bajeczki znachora nieposiadającego jakiejkolwiek wiedzy na temat biologii, chemii czy leczenia. Już nie wspomnę, że pan Zięba głosi farmazony sprzeczne nie tylko z faktami z zakresu medycyny, ale nauką w ogóle. Ja nie wiem u kogo wy się leczycie, ale mnie lekarz nieraz przypominał o właściwym odżywianiu, a nawet wręcz wskazywał, jak powinnam zmienić dietę, aby moje wyniki się poprawiły. Nieraz też nie dostawałam leków, ale miałam obserwować i dopiero gdy stan się pogarszał, to przepisywał badania, a potem jak badania coś wykażą, to dopiero leki. Antybiotyk brałam tylko raz w życiu podczas infekcki bakteryjnej płuc. Ach, ci przekupni lekarze! *sarkazm* I nie, nie jestem ślepo zapatrzonym w lekarzy człowieczkiem. Lekarz to też człowiek, może popełniać błędy lub nie być na bierząco z najnowszymi nowinkami medycznymi, które poprawiłyby leczenia. Ale wtedy trzeba włączyć myślenie i szukać fachowej informacji w literaturze naukowej i tak samo szukać najlepszego fachowca! Mnie trzech dentystów chciało już na dzień dobry wyrywać zęba, bo twierdzili, że kanałowo nie da się uratować. W końcu poczytałam o metodach leczenia pod mikroskopem i trafiłam na sławnego w Polsce dentystę (nie podam nazwiska, by nie posądzono mnie o reklamę). Nie było łatwo, bo byłam przypadkiem z cyklu "jeden na milion" i sam lekarz informował mnie, że może się nie udać, ale udało się! Co by było, gdyby się nie udało? Nie miałabym żalu, bo wyczerałam wszystkie dostępne możliwości, a lekarze to nie cudotwórcy. I nieważne, co ludzie pokroju Zięby twierdzą, znachorzy tacy jak oni tym bardziej nie są cudotwórcami.

  Odpowiedz
 • KasiaKasia....!!!(2019-07-03 13:39) Zgłoś naruszenie 01

  Co to za glupoty ze Pan Jerzy ma drogie suplementy, drozsze rzeczy widze w aptece ktore nas niszczą, jeszcze na szczescie sa na swiecie ludzie tacy jak Pan Jerzy, czym on robi krzywde?, chcesz wierzysz nie chcesz nie wierzysz!!! Wszystkich boli ze Pan Jerzy jest madry oczytany i umie jeszcze na tym zarobic a wiele razy oczywiscie pomóc, calą ta szajke lekarzy firm farmaceutycznych i politykow na wymiane bym dala. Boli was ze nie umiecie tyle ukrasc co Pan Jerzy uczciwie zarobi!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • pol(2019-07-01 02:29) Zgłoś naruszenie 00

  a może by tak nasz rząd powołał świętą inkwizycję farmaceutyczną? Taka instytucja zwiększyłaby dochody koncernów farmaceutycznych - przecież o to tylko chodzi

  Odpowiedz
 • Więcej prawdy. (2019-05-22 12:55) Zgłoś naruszenie 10

  Przepraszam muszę to sprostować Widocznie coś z moim internetem bo oni tak pojawił się dzięki

  Odpowiedz
 • Więcej prawdy. (2019-05-22 12:54) Zgłoś naruszenie 10

  Ciekawe jest to że umieściłem komentarz po czym napisałem drugi po to żeby coś jeszcze uzupełnić i nie ukazał się

  Odpowiedz
 • Więcej prawdy. (2019-05-22 12:52) Zgłoś naruszenie 21

  Swoją drogą Przydałby się ktoś kto zrobi z tym porządek wtedy nie bylibyśmy skazani tylko na blogi komentarze i wyrażenie swojej opinii z którymi i tak nic nie jesteśmy w stanie zrobić koncerny farmaceutyczne to jest potężna kasa mają swoich prawników i mogą użyć wszelkich środków do tego żeby ściąć taką sprawę w zarodku

  Odpowiedz
 • Więcej prawdy. (2019-05-22 12:48) Zgłoś naruszenie 21

  To jest niesamowite co piszecie i wszyscy zapoznanie z tematem wiedzą doskonale o tym że koncerny farmaceutyczne sprzedają coś co można porównać do sprasowanego gipsu z dodatkiem substancji barwiących i lekarstwem tak naprawdę nie jest każdy mocny lek przeciwbólowy powoduje że owszem ból znika ale kosztem tego że kasuję wiele pozytywnych i ważnych dla organizmu właściwości przez co organizm traci na wytrzymałości na odporności i tak dalej. Osobiście nie lubię tego filmu bo można się na nim zanudzić ale Patryk Vega w filmie botoks doskonale zobrazował to co dzieje się w polskich koncernach farmaceutycznych serdecznie wszystkich pozdrawiam

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • adammm(2019-05-15 21:06) Zgłoś naruszenie 00

  Straszny artykuł, w gazecie niby prawnej propaguje sie wypowiedzi ministra, który chce odebrać obywatelom konstytucyjne prawo wyboru !!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • Jolka(2019-05-15 10:00) Zgłoś naruszenie 30

  Nic nie przekona Polaków, że wspieranie w chorobach naszych rodaków przez Pana Ziębę to szarlanteria...Zwyczajnie odbierane jest to, jako obrona wielkich koncernów farmaceutycznych, które się dwoją i troją, by sprzedać kolejny lek w kolejnym " nowym " opakowaniu.. Polacy już to pojęli..Nachalność telewizyjna przechyliła szalę..Polacy już nie trawią zmarnowanego czasu ekranowego na kolejne wciskanie czegoś.. Stąd, alternatywą na to " zmęczenie " marketingowe jest działanie Pana Zięby. Szacunek, a nie prokurator! Pozdrawiam !

  Odpowiedz
 • Emila(2019-05-14 09:06) Zgłoś naruszenie 20

  A czemu tylko jego firma została zamknięta? Czy suplementy apteczne też zostaną przeswietlone? Na jego produktach nie na napisu "lek" tylko "suplement diety". Trzeba byłoby być idiota żeby sobie samemu kłaść kłody pod nogi... oj pali się grunt pod nogami skoro zamknęli visanto. Każdy ma prawo wyboru terapii więc wara od czyjegoś zdrowia, kupując tam suplementy człowiek odpowiada za to. Nikt go nie zmusza.

  Odpowiedz
 • Sowa(2019-05-13 15:21) Zgłoś naruszenie 11

  Artykuł i dziennikarz to typowy naganiacz, tzw. zagończyk za pieniądze. Ja tez teraz zbieram i tłumaczę kontrowersyjne i pomijane badania. Jak je wydam książkowo pod tytułem "Ukryte myślenia o Ekonomii ..." to tez mnie zjedzą ? Tym razem agentura ekonomiczna zapewne.

  Odpowiedz
 • Bea(2019-05-13 09:19) Zgłoś naruszenie 11

  Takich to mamy teraz " ekspertow" na podstawie, których opinii zamyka się ludzi lub ich firmy. Rzad się nie wstydzi korzystać z ich wątpliwej jakości uslug, co więcej nie wyciąga konsekwencji z racji ich niefrasobliwego postępowania, a innych, uczciwych ludzi się niszczy, bez mrugnięcia okiem, bo ktoś inny ma w tym interes... gdzie macie sumienia szanowni politycy?

  Odpowiedz
 • Basia (2019-05-12 22:32) Zgłoś naruszenie 11

  Slogany, hasła, manipulacja... Smutne... Ale cóż prawda boli, i kole w oczy. Jest niewygodna. Ludzi którzy mają odwagę mówić jak jest i zadzierają z "mafią" nie mają lekko. Najłatwiej ich osmieszyć, część ludzi którzy pozwalają sobą manipulować uwierzy w slogany typu "szarlataneria"... Ciężko byłoby wygrać na merytoryczne argumenty więc lepiej popisać bajki.. Ale trzeba przyznać że coraz więcej ludzi ma już oczy otwarte i dostrzega te manipulacje. Ale taki rozgłos się przyda, myślę że więcej ludzi się obudzi i zobaczy gdzie leży prawda. Nie ważne jak mówią ale ważne że mówią ;)

  Odpowiedz
 • aws(2019-05-12 09:01) Zgłoś naruszenie 11

  I już wiem, że prokuratura przegra o ile sąd będzie bezstronny

  Odpowiedz
 • CCCCCC(2019-05-11 17:38) Zgłoś naruszenie 20

  ZIĘBĘ CZEKA TO CO PRZERABIAŁ JTT I OPTIMUS : JTT Computer - bankructwo przez fiskusa, czy na zlecenie konkurencji? Przez cztery lata Paweł Ciesielski, dzisiaj już były prezes wrocławskiej firmy JTT Computer, stawiał się na sądowych rozprawach. Prokuratura zarzucała mu, że naraził skarb państwa na wielomilionowe straty. Dziś może podać rękę Romanowi Klusce, byłemu szefowi nowosądeckiego Optimusa. Wolta sądu w sprawie JTT Computer 2018r. Zaskakujący wyrok. Skarbówka doprowadziła JTT Computer do upadku, ale teraz to MCI ma oddać państwu 37,5 mln zł. Po prawie 12 latach sądowych korowodów wrocławski Sąd Apelacyjny wydał wyrok w sprawie JTT Computer. Tym razem na wokandzie doszło do kolejnego zwrotu akcji. Sąd zmienił zaskarżony wyrok z 2011 r. i w związku z upadkiem JTT przyznał MCI Capital od Skarbu Państwa 2,2 mln zł wraz z odsetkami. Oddalił powództwo MCI w pozostałej części. Ustnie uzasadnił, że wysokość szkody MCI ustalił na zasadzie "uznania sędziowskiego". Sprawa jest związana z doprowadzaniem do upadku jednego z pionierów polskiego biznesu PC. Otóż w 1999 r. skarbówka doszukała się w JTT nieprawidłowości i zażądała zapłaty 10,5 mln zł VAT. Wskutek tej decyzji spółka popadła w problemy finansowe, które ostatecznie pociągnęły ją w przepaść. JTT już nie pomógł fakt, że w 2003 r. NSA uchylił fatalną w skutkach decyzję skarbówki. W 2006 r. MCI jako udziałowiec JTT zażądało od Skarbu Państwa naprawienia szkody powstałej w majątku spółki z powodu działań organów skarbowych - utraty wartości akcji JTT, jakie posiadał w swoim portfelu MCI. Swoje straty wyceniło na 38,5 mln zł. MCI argumentowało, że upadłość JTT Computer i w konsekwencji szkoda, jaką poniósł jako jej udziałowiec, była skutkiem błędnych decyzji podjętych przez skarbówkę. Fakt ten potwierdziły trzy opinie Instytutu Naukowego, czyli niezależnego biegłego powołanego przez sąd. W 2011 r. wrocławski Sąd Apelacyjny uznał, że miejscowy Urząd Kontroli Skarbowej wskutek niezgodnych z prawem działań doprowadził do upadłości JTT. Zasądził na rzecz MCI kwotę w wysokości 28,9 mln zł plus 17,5 mln zł odsetek. Skarb Państwa wypłacił należność spółce. Okazało się jednak, że to nie koniec sprawy. Reprezentująca Skarb Państwa Prokuratoria Generalna zaciekle walczyła o interes fiskusa - dwa razy kierowała sprawę do Sądu Najwyższego. W efekcie korzystny dla MCI wyrok został uchylony w 2014 r. i skierowany do ponownego rozpatrzenia. A rezultat tego postępowania wczoraj ogłoszono - wbrew wyrokowi sprzed 7 lat, argumentom wysuwanym przez MCI i opiniom biegłych, skończyło się wyrokiem, który kilkunastokrotnie zmniejsza zasądzoną wcześniej kwotę na rzecz MCI - do 2,2 mln zł odsetkami. Czyli państwu należy się teraz ponad 43 mln zł wypłaconych spółce według poprzedniej decyzji sądu za doprowadzenie JTT do upadku. Dokładniej MCI ma zwrócić nieco mniej, bo z owych ponad 43 mln zł zostanie potrącone 5,5 mln zł podatku dochodowego, jaki MCI zapłacił w 2011 r. Podsumowując: skarbówka - jak wykazano w poprzednich postępowaniach - doprowadziła do problemów JTT Computer, ale MCI musi oddać do kasy państwa w związku ze sprawą 37,5 mln zł. MCI Capital zapowiada, że nie składa broni. "Wyrok jest kolejnym, ale nie ostatnim aktem toczącego się sporu ze Skarbem Państwa" - informuje spółka. Czeka na pisemne uzasadnienie wyroku. Od jego treści zależą dalsze kroki. "Na pewno będziemy starali się wykorzystać wszelkie dostępne prawnie środki, żeby doprowadzić do rozstrzygnięcia, odpowiadającego faktycznie poniesionej przez spółkę stracie." - stwierdza twardo MCI. Na Wielkiej Wyspie burzą budynki po JTT Computer 2018r. Trwa wyburzanie budynków biurowych i hal po firmie JTT Computer na wrocławskich Bartoszowicach. Rozbiórka ma zakończyć się do końca maja. Analogiczna sytuacja jest ze sprawą z Optimusem ! Jak wynika z ogłoszonego ustnie uzasadnienia wyroku, Sąd Apelacyjny uznał, że Skarb Państwa nie jest odpowiedzialny za szkodę poniesioną przez Optimus SA, ponieważ spółka ta nie była adresatem decyzji podatkowych ani nie była następcą podatkowym spółki, do której decyzje były skierowane. Okoliczność, że Optimus SA uczestniczyła jako spółka przejmująca w podziale spółki, do której decyzje były adresowane oraz ponosiła ekonomiczny ciężar bezprawnych decyzji związanych z wydzieloną działalnością, zdaniem Sądu Apelacyjnego, nie ma dla odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa znaczenia

  Odpowiedz
 • ;LKFLKDFDK(2019-05-11 17:32) Zgłoś naruszenie 00

  PIS URZĄDZA PRZED WYBORAMI IGRZYSKA TYLE ,ŻE ZAMIAST GLADIATORÓW OFIARAMI SĄ PRZEDSIEBIORCY !

  Odpowiedz
 • Zięba ma rację, czyje interesy reprezentuje Chmaj(2019-05-11 13:48) Zgłoś naruszenie 11

  Ja dorzucę swoje trzy grosze. Oczywiście, że atak na Ziębę to pokłosie tego, że unaocznił prawdę . Tu maczają też palce prawnicy . Kancelaria Chmaja przecież reprezentuje korporacje farmaceutyczne. Jak redaktor może cytować podmiot zainteresowany. Kupili gazety, tv, radio, zatruwają wodę glifosatem. Ręce precz od Polaków i Zięby.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Archie(2019-05-11 12:45) Zgłoś naruszenie 00

  To nie suple to poglądy polityczne !!! Każdy ma prawo do własnego zdania !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • Noname(2019-05-11 11:12) Zgłoś naruszenie 31

  Pan Zięba działa już od kilkunastu dobrych lat. Dlaczego teraz jest na niego nagonka państwowej knagi? Bo poparł Konfederację która nie chce się wtrącać w to co ludzie biorą. Wam się wydaje że to dla waszego dobra ale to dla dobra partii obecnie rządzącej a nie waszego. Tak to będzie działać zawsze

  Odpowiedz
 • Obserwatorka(2019-05-11 10:51) Zgłoś naruszenie 20

  Kiedy do swojego leczenia włączyłam medycynę niekonwencjonalną wyniki bardzo szybko zaczeły się poprawiać. Lekarz zadowolony, że w końcu po roku leczenia jest dobry efekt, ale ja nie powiedzialam mu że korzystam równolegle z innej alternatywy. Moje obserwacje na lepsze samopoczucie . to sen minimum 7-8 godzin najlepiej od godziny 22:00, jak najmniej stresu ,otaczanie sie ludżmi z dobrą energią,picie ziół 2-3 razy dziennie / pokrzywa,rumianek,itd zależnie od potrzeb /, ostropest na wątrobę / świetny/ siemię lnianę i choć raz dziennie kasza / dobra jaglana/ , płatki owsiane ,tylko nie te błyskawiczne /gotować z 20 minut/, dużo warzyw /brokuły,papryka,dynia,natka z pietruszki itp/ i odpowiednie przyprawy. Nie zapominać choć o krótkim spacerze dziennie w otoczeniu zieleni i nie gonić całe życie króliczka, bo wielu z nas go nie dogoni.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane