Za kandydaturą Jana Nowaka głosowało 221 posłów, 171 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

Nowy prezes UODO karierę zawodową rozpoczął w 1976 roku w Ośrodku Badawczo Rozwojowym „PREDOM”. Następnie pracował w Centralnym Ośrodku Badawczym Normalizacji, w Zakładzie Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz w Spółce ELEWARR, gdzie pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu.

Od 2002 roku, czyli od pięciu kadencji, jest radnym Dzielnicy Warszawa Wola m.st. Warszawy. Jako przedstawiciel Wojewody wspiera pracę Szpitala Wolskiego im. dr Anny Gostyńskiej w Warszawie, gdzie pełni funkcję członka rady społecznej.

Od stycznia 2008 roku pełnił funkcję dyrektora Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. 25 maja został dyrektorem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Był wielokrotnie nagradzany. W 2008 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego został odznaczony Złotym Medalem za długoletnią służbę, w 2017 roku został wyróżniony Odznaką Honorową za zasługi dla samorządu terytorialnego przyznaną przesz szefa resortu MSWiA.

Nowy prezes UODO urodził się 20 października 1951 r. w Białej Podlaskiej. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej oraz podyplomowych studiów EMBA w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie.