Postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej wyłudzenia podatku VAT prowadzi poznańska Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od marca 2015 r. do kwietnia 2016 r.

"W tym czasie członkowie grupy wyłudzili podatek VAT w wysokości ponad 9 milionów złotych na szkodę Skarbu Państwa. Prokuratorzy ustalili, że osoby te wystawiły w tym czasie prawie pół tysiąca faktur VAT tytułem nabycia kartonów lub skrzynek kartonowych o wartości 41 milionów złotych. Sprawcy dokumentowali fikcyjne transakcje sprzedaży towarów na rzecz ustalonych podmiotów, czym zawyżali wartość naliczonego podatki VAT" – poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa.

Na polecanie prokuratora w sprawie zatrzymano pięć osób. "Cztery z nich usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Ponadto zatrzymani usłyszeli zarzuty wyłudzenia podatku VAT oraz oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości" – podkreśliła PK.

W stosunku do osoby kierującej zorganizowaną grupą przestępczą prokurator skierował wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowania na okres trzech miesięcy.

"Wobec pozostałych członków zorganizowanej grupy przestępczej prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju i zakazów prowadzenia działalności gospodarczej" – wskazano w komunikacie.

Podejrzanym za zarzucane im przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia.