statystyki

Federacja Konsumentów nie udzieli już bezpłatnych porad

autor: Patrycja Otto28.02.2019, 07:10; Aktualizacja: 28.02.2019, 09:10
emeryt-umowa

Według FK większość spraw to drobne porady. W zeszłym roku było ich ok. 65 tys. Przygotowali też ok. 600 pozwów i pism procesowych. – Konsumenci nie chcą chodzić do sądu, wolą polubowne załatwienie sprawy – dodaje prezes Federacji Konsumentów.źródło: ShutterStock

Osoby, które przyjdą po bezpłatną pomoc do Federacji Konsumentów, odejdą z kwitkiem. Od początku roku ta organizacja pozarządowa nie udziela porad.

P o 20 latach Federacja Konsumentów przestaje zajmować się bezpłatnym poradnictwem na rzecz osób, którym np. odmówiono reklamacji w sklepie. Powodem jest utrata dofinansowania z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o kwotę rzędu 1,3 mln zł rocznie.

UOKiK powierzył to zadanie konsorcjum Stowarzyszenia Aquila i Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Problem w tym, że jego działalność ruszy dopiero za kilka tygodni. ‒ Obecnie trwa tworzenie niezbędnej infrastruktury. Myślę, że w pierwszej połowie kwietnia zaczniemy przyjmować konsumentów – wyjaśnia Marzena Rudnicka z KIGS.

Federacja udzielała porad w 31 placówkach na tere nie cał ego kraju. Konsorcjum Aquila i KIGS będzie dysponowało dziesięcioma. Ale w większym stopniu chce wykorzystywać internet .

– Od lat korzystałam z porad federacji. Byłam zaskoczona, gdy tym razem odmówiono mi pomocy – mówi mieszkanka Warszawy, która zaalarmowała DGP, że Federacja Konsumentów (FK) już nie udziela pomocy w ramach programu finansowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przetarg UOKiK wygrało konsorcjum Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej i Stowarzyszenia Aquila. Ma ono dysponować dziesięcioma placówkami w regionach, w których konsumentów będą obsługiwać dwie osoby: prawnik i koordynator.

Federacja Konsumentów udzielała porad w 31 oddziałach, w każdym pracowało nawet po czterech specjalistów. Dzięki temu, jak twierdzi Kamil Pluskwa-Dąbrowski, prezes federacji, mogli przyjąć każdego, nawet ze skomplikowaną sprawą.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane