statystyki

Federacja Konsumentów nie udzieli już bezpłatnych porad

autor: Patrycja Otto28.02.2019, 07:10; Aktualizacja: 28.02.2019, 09:10
emeryt-umowa

Według FK większość spraw to drobne porady. W zeszłym roku było ich ok. 65 tys. Przygotowali też ok. 600 pozwów i pism procesowych. – Konsumenci nie chcą chodzić do sądu, wolą polubowne załatwienie sprawy – dodaje prezes Federacji Konsumentów.źródło: ShutterStock

Osoby, które przyjdą po bezpłatną pomoc do Federacji Konsumentów, odejdą z kwitkiem. Od początku roku ta organizacja pozarządowa nie udziela porad.

P o 20 latach Federacja Konsumentów przestaje zajmować się bezpłatnym poradnictwem na rzecz osób, którym np. odmówiono reklamacji w sklepie. Powodem jest utrata dofinansowania z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o kwotę rzędu 1,3 mln zł rocznie.

UOKiK powierzył to zadanie konsorcjum Stowarzyszenia Aquila i Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Problem w tym, że jego działalność ruszy dopiero za kilka tygodni. ‒ Obecnie trwa tworzenie niezbędnej infrastruktury. Myślę, że w pierwszej połowie kwietnia zaczniemy przyjmować konsumentów – wyjaśnia Marzena Rudnicka z KIGS.

Federacja udzielała porad w 31 placówkach na tere nie cał ego kraju. Konsorcjum Aquila i KIGS będzie dysponowało dziesięcioma. Ale w większym stopniu chce wykorzystywać internet .

– Od lat korzystałam z porad federacji. Byłam zaskoczona, gdy tym razem odmówiono mi pomocy – mówi mieszkanka Warszawy, która zaalarmowała DGP, że Federacja Konsumentów (FK) już nie udziela pomocy w ramach programu finansowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przetarg UOKiK wygrało konsorcjum Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej i Stowarzyszenia Aquila. Ma ono dysponować dziesięcioma placówkami w regionach, w których konsumentów będą obsługiwać dwie osoby: prawnik i koordynator.

Federacja Konsumentów udzielała porad w 31 oddziałach, w każdym pracowało nawet po czterech specjalistów. Dzięki temu, jak twierdzi Kamil Pluskwa-Dąbrowski, prezes federacji, mogli przyjąć każdego, nawet ze skomplikowaną sprawą.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane