Skargę do sądu można wysłać elektronicznie, ale i tak liczy się data jej wydrukowania

autor: Paweł Sikora23.02.2019, 08:00
Wykonany wydruk należy, jako pismo wpływające do sądu, oznakować pieczęcią

Wykonany wydruk należy, jako pismo wpływające do sądu, oznakować pieczęciąźródło: Inne
autor zdjęcia: Arne Lesmann

Ustalając datę doręczenia skargi wysłanej elektronicznie należy brać pod uwagę jedynie rzeczywisty czas wydrukowania, gdyż wtedy zapis elektroniczny uzyskuje swą zmaterializowaną tradycyjną, papierową formę – stwierdził w wyroku WSA.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • dziadek(2019-02-23 10:19) Zgłoś naruszenie 170

    z tego zrozumiałem, że mogę wysłać w terminie, ale jak urzędnik czy celowo czy przez opieszałość wydrukuje po tzw terminie to ja mam pozamiatane. Czy tak? a swoją droga w ub roku była zamieszczona interpretacja iż to, że e-mail trafił do spamu nie może oznaczać że pismo nie wpłynęło. a ponadto sędzia możne nie zauważył że w każdym liście elektronicznym z automatu zanotowane są takie dane jak data z godzina, minuta i sekundą wysłania oraz otrzymania. ale cóż niezawisły sąd zna się na technice choć o niej nie ma często pojęcia (opieram to moje przekonanie na osobistym techniczno sądowym doświadczeniu

    Odpowiedz
  • Heniutek(2019-02-23 11:02) Zgłoś naruszenie 100

    Paranoja. Przeciez jest upo albo inne oznaczenie kiedy skarga wplynela. Wydruk to rzecz drugorzedna. To jesli w sadzie bylaby awaria drukarek badz zabraklo tuszu to przez 2-3 dni moze sie okazac ze nic nie wplynelo tylko dlatego ze nie dokonano zmaterializowania? Czasami stanowisko SN czy NSA jest co najmniej oderwane od rzeczywistosci.

    Odpowiedz
  • a(2019-02-23 11:47) Zgłoś naruszenie 21

    Dlatego unikami elektronicznego załatwianie spraw. Wielu prawników nie bierze kwalifikowanego podpisu elektronicznego - wydać 200 zł i nie mieć pewności terminu. Tak teraz w kraju jest - formalizm jest najważniejszy. Jak myślicie jacy prawnicy mają przerost formy nad treścią? Ludzie Ordo Iuris i prawnicy agencji rzymskiej np. w imię świętości życia poczętego zamordują kobietę i dziecko, zgodnie z prawem.

    Odpowiedz
  • ewa(2019-02-23 12:15) Zgłoś naruszenie 130

    Bardzo dziwny wyrok świadczący o tym, że sądy są oderwane od rzeczywistości. Pracuję w urzędzie - nie w sądzie - i tutaj na pewno byśmy uznali, że odwołanie wpłynęło w terminie. Do ww. sądu skarga wpłynęła w terminie (na elektronicznym potwierdzeniu wysyłki znajduje się data doręczenia do żądanej placówki, tutaj na pewno był to dzień 10 stycznia). Wydruk nie ma żadnego znaczenia. Decyduje data wpływu do skrzynki elektronicznej sądu. Swoją drogą jak pracownik sądu będzie przez 3 tygodnia strajkował i dokumentu nie wydrukuje, jak toneru zabraknie, to tez sąd będzie twierdził, ze decyduje data wydruku? Bardzo wadliwe rozstrzygnięcie sądu, powiedziałabym że dotknięte wadą rażącego naruszenia prawa.

    Odpowiedz
  • whoopsie_daisy(2019-02-23 12:45) Zgłoś naruszenie 80

    cóż, Sędziom tego sądu pewnie wnuczki internet też drukują, więc to tylko pewnie z przyzwyczajenia tak orzekli...

    Odpowiedz
  • miki(2019-02-23 14:56) Zgłoś naruszenie 70

    Elektroniczna obsługa pism - to w wydaniu polskim porażka. Elektroniczny obieg dokumentacji - to rozpacz. Nie pomaga, tylko komplikuje stosunkowo proste postępowania. Nawet mi się o tym pisać nie chce, przecież ci co za to odpowiadają i tak nie zrozumieją, a ci co muszą na tym robić i tak wiedzą.

    Odpowiedz
  • igłówka (2019-02-23 23:31) Zgłoś naruszenie 20

    to w sytuacji jak by skończyły się tonery do drukarek i nie było nowych... to w pi***** wszystkie skargi elektroniczne, bo wydruku byłyby po miesiącu :P

    Odpowiedz
  • eObywatel (2019-02-24 19:00) Zgłoś naruszenie 10

    Ustawa przed sadami administracyjnymi jest tak stara, ze nie uwzględnia złożenia elektronicznego....szkoda że nie uwzględnia się ustaw równorzędnych o podpisie elektronicznym / o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej itp... w końcu sad administracyjny ma już skrzynkę ePUAP hehe W takiej sytuacji jest UPP lub UPD (urzędowe poswiadczenie przedłożenia lub doręczenia) i to jest święte!!! a nie jakiś wydruk ... Chyba co niektórzy powinni iść już na emeryturę hehe Może jeszcze biegłych powoływać to tak prozaicznych sytuacji hehe Masakra...

    Odpowiedz
  • marta(2019-02-25 09:20) Zgłoś naruszenie 20

    Brońcie dalej sądów i korupcjogennego prawa...a ludzie bez znajomości i pieniędzy cierpią....

    Odpowiedz
  • mr. paranoja(2019-02-26 17:35) Zgłoś naruszenie 30

    Jeżeli pismo wpłynie drogą tradycyjną to, w myśl orzeczenia, kluczowy będzie moment otwarcia koperty przez pracownika:)

    Odpowiedz