statystyki

Ustępstwa rządu nie zakończyły jeszcze sporu przed TSUE

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki13.02.2019, 07:55; Aktualizacja: 13.02.2019, 08:28
TSUE

TSUEźródło: ShutterStock

Komisja Europejska konsekwentnie dąży do wydania orzeczenia w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym.

Podczas wczorajszej rozprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości UE przedstawiciel polskiej strony zwrócił się do Komisji Europejskiej o wycofanie skargi, odpowiedź była jednak odmowna.

Polska znowelizowała ustawę o Sądzie Najwyższym i usunęła z niej zapisy kwestionowane przez Brukselę. W zmianie przepisów chodziło o pozostawienie I prezes SN na jej funkcji do końca konstytucyjnej kadencji. Inne korekty dotyczyły przywrócenia do orzekania i pełnionych funkcji sędziów, którzy ze względu na wiek i niespełnienie ustawowej drogi ubiegania się o dalsze orzekanie zostali odesłani w stan spoczynku. W związku ze spełnieniem tych warunków przedstawiciel polskiego MSZ Bogusław Majczyna powiedział wczoraj podczas rozprawy, że Polska oczekuje, iż KE, bez zbędnej zwłoki, wycofa skargę. Jego zdaniem w obliczu nowelizacji ustawy o SN spór z KE ma wymiar historyczny.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • xyz(2019-02-13 09:21) Zgłoś naruszenie 54

  Czy TSUE to sąd, który przy rozpatrywaniu konkretnych spraw kieruje się nie regulaminem, który jest Proszę w sposób czytelny przedstawić procedury rozpoznawania spraw przed TSUE. Trybunał ma opracowany regulamin, który obowiązuje go przy wszystkich rozpatrywanych sprawach. Natomiast przy rozpoznaniu sprawy naszego SN kieruje się wyrażnie naciąganymi procedurami. Czy w takim przypadku TSUE jest sprawiedliwym i obiektywnym sądem. Chyba nie.

  Odpowiedz
 • Bert(2019-02-13 21:24) Zgłoś naruszenie 21

  Jak jasno, tak że jaśniej już nie można, wyjaśnił timmermans, chodzi o to, "żeby wywierać presję" (a korniki niech se zjadają puszczę za 10 mld PLN)

  Odpowiedz
 • re(2019-02-13 16:24) Zgłoś naruszenie 12

  Trudno, że "ustępstwa" pozorowane i niczego nie zmieniające były poważnie potraktowane przez poważną instytucję.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane