Hejterskie komentarze mają krótsze życie w social mediach

autor: Emilia Świętochowska05.02.2019, 12:02; Aktualizacja: 05.02.2019, 12:03
hejt, mowa nienawiści

Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, 90 proc. skarg na hejterskie wpisy jest rozpatrywanych przez platformy społecznościowe w ciągu dobyźródło: ShutterStock

Portale społecznościowe usuwają średnio 70 proc. wpisów oznaczonych przez swoich użytkowników jako rasistowskie czy homofobiczne – wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej.

W 2016 r., kiedy Bruksela zaczęła monitorować, jak social media wywiązują się z obietnicy zwalczania internetowych hejterów, niewiele ponad jedna czwarta zgłaszanych postów była kasowana. Najwięcej treści z mową nienawiści blokuje YouTube (85 proc.) i Facebook (82 proc.). Z kolei najmniej oflagowanych wpisów blokuje Twitter (poniżej połowy).

Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, 90 proc. skarg na hejterskie wpisy jest rozpatrywanych przez platformy społecznościowe w ciągu doby. To także postęp w porównaniu z 2016 r., kiedy w 24 godziny serwisom udawało się zweryfikować tylko 40 proc. wszystkich zgłoszeń użytkowników. Niezmiennie najwięcej bezprawnych wpisów publikowanych na platformach społecznościowych ma wydźwięk ksenofobiczny, a obiektem ataków padają zwłaszcza imigranci (17 proc.).

Na mocy kodeksu zwalczania nielegalnej mowy nienawiści w internecie, który w maju 2016 r. podpisały Facebook, Twitter, YouTube i Microsoft (później dołączył do nich m.in. Instagram i Snapchat), firmy technologiczne dobrowolnie zobowiązały się rozpatrywać zawiadomienia dotyczące hejterskich wpisów w ciągu 24 godzin i niezwłocznie je usuwać.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane