Hejterskie komentarze mają krótsze życie w social mediach

autor: Emilia Świętochowska05.02.2019, 12:02; Aktualizacja: 05.02.2019, 12:03
hejt, mowa nienawiści

Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, 90 proc. skarg na hejterskie wpisy jest rozpatrywanych przez platformy społecznościowe w ciągu dobyźródło: ShutterStock

Portale społecznościowe usuwają średnio 70 proc. wpisów oznaczonych przez swoich użytkowników jako rasistowskie czy homofobiczne – wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej.

W 2016 r., kiedy Bruksela zaczęła monitorować, jak social media wywiązują się z obietnicy zwalczania internetowych hejterów, niewiele ponad jedna czwarta zgłaszanych postów była kasowana. Najwięcej treści z mową nienawiści blokuje YouTube (85 proc.) i Facebook (82 proc.). Z kolei najmniej oflagowanych wpisów blokuje Twitter (poniżej połowy).

Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, 90 proc. skarg na hejterskie wpisy jest rozpatrywanych przez platformy społecznościowe w ciągu doby. To także postęp w porównaniu z 2016 r., kiedy w 24 godziny serwisom udawało się zweryfikować tylko 40 proc. wszystkich zgłoszeń użytkowników. Niezmiennie najwięcej bezprawnych wpisów publikowanych na platformach społecznościowych ma wydźwięk ksenofobiczny, a obiektem ataków padają zwłaszcza imigranci (17 proc.).

Na mocy kodeksu zwalczania nielegalnej mowy nienawiści w internecie, który w maju 2016 r. podpisały Facebook, Twitter, YouTube i Microsoft (później dołączył do nich m.in. Instagram i Snapchat), firmy technologiczne dobrowolnie zobowiązały się rozpatrywać zawiadomienia dotyczące hejterskich wpisów w ciągu 24 godzin i niezwłocznie je usuwać.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane