Brak zgody sąsiadów? Granice działek ustali sąd

autor: Marcin Nagórek Radca Prawny03.02.2019, 13:30
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Przedsiębiorca ma wprawdzie możliwość odwołania się od decyzji wójta do samorządowego kolegium odwoławczego, jest to jednak praktycznie nieuzasadnione.źródło: ShutterStock

Prowadzę niewielką firmę. Od pewnego czasu toczymy przed wójtem spór graniczny z właścicielami sąsiedniej działki. Wójt sprawę zamierza umorzyć, bo sąsiad nie zgodził się na proponowany przez geodetę przebieg granicy i w efekcie nie doszło do ugody (tylko ja podpisałem protokół graniczny). Niedawno złożyłem do urzędu dodatkowe dokumenty, ale wójt uznał je za niewystarczające, a mapy za niedokładne. Czy są jakieś inne możliwości dokonania rozgraniczenia? Co mogę w tej sprawie zrobić?

Aby odpowiedzieć na pytanie, należy odwołać się do przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego (dalej: p.g.k.). Przedsiębiorca pisze, że nie doszedł do porozumienia z sąsiadem w sprawie przebiegu linii granicznej, a wójt zamierza umorzyć postępowanie decyzją. Zgodnie z art. 34 ust. 1 p.g.k., jeżeli w razie sporu o przebieg linii granicznych nie dojdzie do zawarcia ugody lub nie ma podstaw do wydania decyzji rozgraniczeniowej, geodeta:

  • tymczasowo utrwala punkty graniczne według ostatniego stanu spokojnego posiadania, dokumentów i wskazań stron;
  • oznacza je na szkicu granicznym;
  • sporządza opinię;
  • całość dokumentacji przekazuje właściwemu wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta).

Zgodnie z ust. 2 wójt (burmistrz, prezydent) umarza postępowanie administracyjne i przekazuje sprawę z urzędu do rozpatrzenia sądowi. Warto przytoczyć tutaj stanowisko Sądu Najwyższego z wyroku z 19 października 2016 r. (sygn. akt V CSK 34/16). Wskazano w nim, że wydanie decyzji o umorzeniu postępowania i przekazaniu z urzędu sprawy sądowi kończy administracyjną fazę tego postępowania, ale nie kończy go definitywnie. Z chwilą przypisania tej decyzji cechy ostateczności zostaje jedynie wyeliminowana kompetencja organu administracji publicznej do prowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, a tym samym prawo do rozstrzygnięcia sprawy przepisy przyznają sądowi powszechnemu.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane