W ostatnich dwóch latach kierownictwo prokuratury podjęło działania, by podnieść zarobki pracowników prokuratury; pensje wzrosły, na przyszły rok jest planowana waloryzacja – powiedziała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

W czwartek w południe w całym kraju pracownicy prokuratur – wykorzystując przysługujące im 20-minutowe przerwy – wyszli przed budynki prokuratur, by zwrócić uwagę na swoje niskie zarobki. Pracownicy domagają się podwyżek o 1000 zł netto miesięcznie.

"Od 2016 r. prokuratorzy, a ściśle mówiąc kierownictwo prokuratury podjęło szereg skutecznych kroków, żeby zwiększyć budżety poszczególnych jednostek prokuratury w celu zwiększenia poborów pracownikom, urzędnikom prokuratury" – powiedziała PAP Bialik.

Dodała, że w latach 2016-2018 pobory pracowników prokuratury zostały podniesione o 13,3 proc., a na 2019 r. jest planowana waloryzacja tych pensji o dalsze pięć procent.

"Trwają prace nad nową ustawą o pracownikach sądów i prokuratury, która poprawi sytuację ekonomiczną pracowników w ten sposób, że zostaną wprowadzone pewne rozwiązania systemowe, które pozwolą poprawić status ekonomiczny pracowników prokuratury" – zaznaczyła.

Prok. Bialik zwróciła uwagę, że "w pracach nad projektem ustawy biorą udział zarówno przedstawiciele Prokuratury Krajowej, jak i przedstawiciele Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP".

W środę Rada Główna ZZPiPP RP ogłosiła rozpoczęcie akcji protestacyjnej. Związek domaga się podniesienia wynagrodzeń pracowników prokuratury i sądów o 1000 zł netto miesięcznie oraz ustawowych gwarancji corocznych podwyżek uposażeń. Związkowcy chcą też debaty parlamentarnej nad kwestią płac pracowników sądów i prokuratur oraz uchwalenia nowej ustawy o pracownikach sądów i prokuratury, która będzie zawierać gwarancje podwyższenia płac wszystkich zatrudnionych w wymiarze sprawiedliwości.

Związkowcy podkreślają, że zarobki pracowników wymiaru sprawiedliwości są niewiele wyższe od najniższej płacy krajowej.

W poniedziałek szef związku Jacek Skała wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym pisze, że zarobki pracowników prokuratury znajdują się na poziomie poniżej godności pełnionych przez nich funkcji.

W piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik poinformował, że pracownicy sądowi otrzymają od 2019 r. po ok. 200 zł podwyżki miesięcznego wynagrodzenia niezależnie od stanowiska. Każdy pracownik sądowy ma także otrzymać jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia dodatkowo ok. 800 zł nagrody kwartalnej. Wójcik przekazał też, że Ministerstwo Sprawiedliwości dodatkowo przeznaczy 30 mln zł na nagrody uznaniowe. W ramach tych nagród - jak powiedział wiceszef MS - "sumiennie i rzetelnie pracujący pracownik" będzie mógł jeszcze przed świętami uzyskać dodatkowo nawet 1,5 tys. zł.