Użytkowanie wieczyste: Deweloperzy nie dopłacą podwójnie do gruntów

21.11.2018, 07:20; Aktualizacja: 21.11.2018, 07:23
Tereny, na których staną budynki wyłącznie z mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem, w ogóle zostaną wyjęte spod ustawy uwłaszczeniowej.

Tereny, na których staną budynki wyłącznie z mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem, w ogóle zostaną wyjęte spod ustawy uwłaszczeniowej.źródło: ShutterStock

Użytkownicy wieczyści gruntów pod blokami, które zostaną oddane do użytku po nowym roku, uwłaszczą się z chwilą wpisu do księgi wieczystej odrębnej własności ostatniego lokalu mieszkalnego – to newralgiczna propozycja dla deweloperów, która według naszych informacji znajdzie się w nowelizacji przepisów o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Stanowi ona część pakietu kompleksowych zmian w ustawach regulujących problematykę nieruchomości. Wczoraj projekt miał trafić do konsultacji publicznych.

Zgodnie z uchwaloną w tym roku ustawą uwłaszczeniową do przekształcenia użytkowania wieczystego terenów, na których powstają nowe inwestycje mieszkaniowe, miało dojść w momencie przekazania budynku do użytkowania. DGP jako pierwszy sygnalizował, że takie rozwiązanie może okazać się bardzo kosztowne dla deweloperów, a na niektórych sprowadzić nawet widmo bankructwa. Wszystko dlatego, że wraz z uwłaszczeniem inwestorzy mogliby się stać beneficjentami pokaźnej pomocy publicznej, której wysokość jest niedozwolona przez przepisy unijne. Żeby uniknąć złamania zasad obowiązujących na rynku wewnętrznym UE, w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność zapisano, że w przypadku przekroczenia limitu pomocy de minimis (czyli 200 tys. euro) deweloperzy musieliby zwrócić do budżetu państwa nadwyżkę, o jaką się wzbogacili na całej operacji. W myśl przepisów stanowi ona różnicę między wartością nieruchomości określoną w operacie szacunkowym a sumą rocznych opłat przekształceniowych, jakie inwestor ponosi przez 20 lat. I według wstępnych wyliczeń okazało się, że w skrajnych sytuacjach inwestorzy musieliby zapłacić za prawo własności nieruchomości prawie tyle samo, co już zapłacili wcześniej za jej prawo użytkowania wieczystego.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane