statystyki

Użytkowanie wieczyste: Deweloperzy nie dopłacą podwójnie do gruntów

21.11.2018, 07:20; Aktualizacja: 21.11.2018, 07:23
Tereny, na których staną budynki wyłącznie z mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem, w ogóle zostaną wyjęte spod ustawy uwłaszczeniowej.

Tereny, na których staną budynki wyłącznie z mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem, w ogóle zostaną wyjęte spod ustawy uwłaszczeniowej.źródło: ShutterStock

Użytkownicy wieczyści gruntów pod blokami, które zostaną oddane do użytku po nowym roku, uwłaszczą się z chwilą wpisu do księgi wieczystej odrębnej własności ostatniego lokalu mieszkalnego – to newralgiczna propozycja dla deweloperów, która według naszych informacji znajdzie się w nowelizacji przepisów o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Stanowi ona część pakietu kompleksowych zmian w ustawach regulujących problematykę nieruchomości. Wczoraj projekt miał trafić do konsultacji publicznych.

Zgodnie z uchwaloną w tym roku ustawą uwłaszczeniową do przekształcenia użytkowania wieczystego terenów, na których powstają nowe inwestycje mieszkaniowe, miało dojść w momencie przekazania budynku do użytkowania. DGP jako pierwszy sygnalizował, że takie rozwiązanie może okazać się bardzo kosztowne dla deweloperów, a na niektórych sprowadzić nawet widmo bankructwa. Wszystko dlatego, że wraz z uwłaszczeniem inwestorzy mogliby się stać beneficjentami pokaźnej pomocy publicznej, której wysokość jest niedozwolona przez przepisy unijne. Żeby uniknąć złamania zasad obowiązujących na rynku wewnętrznym UE, w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność zapisano, że w przypadku przekroczenia limitu pomocy de minimis (czyli 200 tys. euro) deweloperzy musieliby zwrócić do budżetu państwa nadwyżkę, o jaką się wzbogacili na całej operacji. W myśl przepisów stanowi ona różnicę między wartością nieruchomości określoną w operacie szacunkowym a sumą rocznych opłat przekształceniowych, jakie inwestor ponosi przez 20 lat. I według wstępnych wyliczeń okazało się, że w skrajnych sytuacjach inwestorzy musieliby zapłacić za prawo własności nieruchomości prawie tyle samo, co już zapłacili wcześniej za jej prawo użytkowania wieczystego.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane