Za wodę z nieba, która wsiąknie w ziemię, przedsiębiorca nie musi ponosić opłat

autor: Dr Bartosz Draniewicz13.11.2018, 08:50; Aktualizacja: 13.11.2018, 08:57
Wody Polskie mają kolejny powód do zmartwienia.

Wody Polskie mają kolejny powód do zmartwienia.źródło: ShutterStock

Wody Polskie mogą je naliczyć tylko za tę deszczówkę, która jest odprowadzana do wód – tak wynika z wyroku WSA w Olsztynie. To kolejny przypadek, kiedy Temida, interpretując przepisy nowego prawa wodnego, staje po stronie przedsiębiorców.

Wody Polskie mają kolejny powód do zmartwienia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie po myśli przedsiębiorców rozstrzygnął spór w sprawie naliczania opłat za wody opadowe i roztopowe. Otóż zdaniem sądu nie ma podstaw naliczać opłaty z tytułu korzystania z usług wodnych, jeżeli wody te będą odprowadzane do ziemi. Tym samym sąd stwierdził, że nie do przyjęcia jest pogląd Wód Polskich, że bez względu na to, gdzie są odprowadzane wody opadowe i roztopowe – do wód, czy do ziemi – każdorazowo powstaje obowiązek uiszczenia opłaty stałej. Przy czym Wody Polskie argumentują swoje stanowisko tym, że wody opadowe i roztopowe i tak ostatecznie trafiają do wód. Jest to kolejny przykład, kiedy istotne wątpliwości interpretacyjne przepisów ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. poz. 1566; dalej: p.w.), sądy rozstrzygają na korzyść podmiotów korzystających z usług wodnych.

Opłata za deszczówkę

A co mówią przepisy? Rozróżniają dwa rodzaje usług związanych z deszczówką. Zgodnie z art. 268 ust. 1 pkt 3 p.w. opłaty za usługi wodne uiszcza się za odprowadzanie do wód:

a) wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast;

b) wód pochodzących z odwodnienia gruntów w granicach administracyjnych miast.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2018-11-13 17:21) Zgłoś naruszenie 00

    Z lekka tylko nadmienię , że to niedomówienie POgwiazdkowane przez Jej Ekscelencję , to w przybliżeniu zwyczajna sublimacja .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane