Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniósł do TK o uznanie za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących sądownictwa. Chodzi o ocenę konstytucyjności treści normatywnych zawartych w art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który dotyczy procedury pytań prejudycjalnych.
Wniosek prokuratora generalnego w tej sprawie to rozszerzenie poprzedniego jego wniosku do TK z sierpnia br. Wówczas Ziobro skierował do TK wniosek dotyczący przepisów, na podstawie których SN na początku sierpnia br. zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o SN. Wtedy - na początku sierpnia - Kancelaria Prezydenta oświadczyła, że działanie SN, polegające na zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN, nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec prezydenta, ani jakiegokolwiek innego organu. Przedstawiciele resortu sprawiedliwości wskazywali zaś, że "żaden organ nie ma prawa absolutnie do tego, żeby zawiesić ustawę, zawiesić jakikolwiek przepis".
"Minister ma prawo do korzystania z różnych środków prawnych, zwracania się do TK i tego prawa nikt nie zamierza mu odbierać, natomiast tego typu wniosek i z tak sformułowanym pytaniem budzi jednak pewien niepokój, oznacza bowiem, że jakieś przekonanie co do wspólnych wartości obowiązujących w UE i co do wspólnego porządku prawnego obowiązującego w UE, jest u autora wniosku - a być może jest to szersze zjawisko - dosyć słabe. Nie jest to przekonanie silne" - powiedział sędzia Laskowski dziennikarzom podczas briefingu w SN pytany o rozszerzenie wniosku do TK przez Ziobrę.
Jak podkreślił, jeśli "składa się tego typu wniosek, to widać, że chyba dosyć słabe jest przekonanie, co do tych wspólnych wartości UE". "W pewnym sensie jest to kolejny przykład instrumentalnego traktowania prawa, środków prawnych i to przy użyciu Trybunału Konstytucyjnego, no bo pan minister z jednej strony wchodzi w rodzaj jakiejś gry z sądami polskimi, w tym z SN, który takie pytania sformułował, a z drugiej strony jest to rodzaj jakichś ruchów uprzedzających w stosunku do ewentualnych decyzji TSUE" - powiedział.
"Chyba ten wniosek, przy wykorzystaniu TK, ma zmierzać do ewentualnego zablokowania, czy polemiki, z tym orzeczeniem TSUE, którego autor się spodziewa" - ocenił wniosek Ziobry sędzia Laskowski.
Jak mówił "chciałby kiedyś poznać wizję tych osób, które są tak przeciwne UE; co proponują w zamian, jaka to jest wizja, jakie się z tym wiążą konsekwencje". "Do tej pory w różnych komentarzach nie widzę takiej wizji, natomiast widzę różne osoby i poczynania, które kwestionują sensowność uczestnictwa w UE" - powiedział.
W środę SN poinformował także, że dzień wcześniej podjął postanowienie, zgodnie z którym uznał za niedopuszczalne wycofanie przez oddział ZUS w Jaśle zażalenia w sprawie, która legła u podstaw wystosowania przez SN 2 sierpnia pięciu pytań prejudycjalnych do TSUE.
"To oznacza, że wycofanie było nieskuteczne i sprawa toczy się dalej" - powiedział o tym postanowieniu sędzia Laskowski. Jak dodał "pytania prejudycjalne są nadal ważne, a TSUE w tej sytuacji powinien na nie odpowiedzieć".
smutny filozof prawa(2018-10-17 19:56) Zgłoś naruszenie 166
Obawiam się, by minister Ziobro po społu z premierem Morawieckim nie zagalopowali się w swych działaniach. David Cameron wcale nie chciał wyprowadzać Wielkiej Brytanii z UE - i stracić w efekcie teki premiera. Chciał tylko ugrać dużo więcej pieniędzy i prestiżowych ukłonów w stronę "suwerenności". Ale obudził demona i nie potrafił go opanować. W efekcie UK od kilku lat gnije w procesie wychodzenia z UE, a Cameron w niesławie podał się do dymisji. Na szczęście dla Anglii (bo pewnie tyle niedługo zostanie z "Wielkiej" Brytanii), leży ona na wyspie. I ma dwa lotniskowce (no dobra: prawie... półtora: jeden helikopterowiec w remoncie i jeden nieukończony lotniskowiec eskortowy). I bombę atomową. Więc Anglia jakoś przetrwa. Polska nie ma lotniskowców. Za to mamy (prawie) jedną (prawie) korwetę ORP Ślązak. Z prawie jedną prawie(?) zamontowaną armatką OTO Melara. I prawie mamy (nie)kupione, prawie zezłomowane australijskie fregaty z amerykańskiego demobilu. A jeśli chodzi o bomby jądrowe, to mamy wiele tuzinów... jajek. Więc obawiam się, by nasz obecny rząd nie był uczniem czarnoksiężnika. Nie rozpętał czegoś, czego nie rozumie i nad czym nie zapanuje. Bo poza UE jesteśmy bardziej bezbronni, niż Ukraina. Ukraina chociaż czołgi i rakiety produkuje...
OdpowiedzBert(2018-10-17 19:17) Zgłoś naruszenie 916
Potrzebna jest nowa ustawa czyszcząca, wszyscy sędziowie powołani przed 1989 - do widzenia z wymiaru sprawiedliwości
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzaus(2018-10-18 10:00) Zgłoś naruszenie 20
wszyscy urodzeni przed 1989 do widzenia z Polski prawda?
Zib(2018-10-17 22:32) Zgłoś naruszenie 78
Poza UE jest także życie...może się okazać, że lepsze od obecnego!
Pokaż odpowiedzi (2)OdpowiedzWredna miernota (2018-10-18 06:51) Zgłoś naruszenie 23
Dla Anglików tak. Mają bombę jądrową, lotniskowce i rakiety balistyczne. A my mamy otwarte granice i Rosję, co łypie okiem na Przesmyk Suwalski.
Meiji Ishin(2018-10-18 06:51) Zgłoś naruszenie 02
Srutu tutu nie ma drutu. Proponuje wyjazd do Austrii a potem zaraz, no niech będzie Serbia. Dziękuję.
Kuba(2018-10-17 19:31) Zgłoś naruszenie 54
Pajac
OdpowiedzAndrzej Falicz(2018-10-18 21:26) Zgłoś naruszenie 23
Oczywiscie nie jest instrumentalnym traktowanie prawa.... to co zrobil SN podlaczajac sie pod ZUS rolnika by w TSUE zajac sie ratowaniem wlasnych stolkow.
Odpowiedzczytelnik(2018-10-21 09:28) Zgłoś naruszenie 21
wg Laskowskiego oni mają tj uprzywilejowana kasta to prawo, inni już nie mogą
OdpowiedzAndrzej Falicz(2018-10-18 21:30) Zgłoś naruszenie 24
Przerazajace! Polska wyprowadzana z Unii.... jak to, Polacy moga zrobic to samo co Niemcy? To sie w glowie nie miesci. To lamanie europejskich standardow, wedlug ktorych jednym wolno wiecej niz drugim
Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedzre(2018-10-31 20:01) Zgłoś naruszenie 00
To Niemcy wychodzą z Unii?
czytelnik(2018-10-21 09:27) Zgłoś naruszenie 11
niestety w UE stosują podwójne standarty, wg naszego przysłowia co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie