Zarzut nieznajomości prawa znieważa funkcjonariusza

autor: Szymon Cydzik21.08.2018, 20:00
Obie strony zarzucały sobie wzajemnie nieznajomość przepisów prawa, ale komendanta chroniły przepisy o znieważeniu funkcjonariusza publicznego.

Obie strony zarzucały sobie wzajemnie nieznajomość przepisów prawa, ale komendanta chroniły przepisy o znieważeniu funkcjonariusza publicznego.źródło: ShutterStock

Lokalny bloger został ukarany grzywną za publikację pisma, w którym nazywa komendanta policji „komediantem” oraz twierdzi, że nie zna on przepisów.

Sprawa dotyczyła działacza społecznego i jednego z twórców bloga Jawny Przedbórz, którego celem – jak wskazuje nazwa – jest zwiększenie transparentności działania miejscowych władz. Zwrócił się on do komendanta policji z zapytaniem o podział rejonów służbowych między dzielnicowych. Zapytał też, czy komenda ma adres e-mailowy, a jeśli tak, to jaki. Powołał się wprost na art. 61 konstytucji, bez przywołania ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Wytknął mu to w odpowiedzi komendant, stwierdzając, że bloger nie zna przepisów. Odesłał go do odpowiednich zakładek na stronie komendy, gdzie miały znajdować się szukane przez niego informacje. Bloger wysłał kolejne pismo, w którym wskazał, że odpowiedź była niepełna, i skrytykował postawę policjanta, zarzucając mu brak umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz wiedzy o udostępnianiu informacji publicznej, a także nazwał go „komediantem”. Treść pisma opublikował na blogu i na profilu na Facebooku.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • a propos(2018-08-22 14:57) Zgłoś naruszenie 50

  Bloger ma rzecz jasna racje.Jesli nadal jest niezadowolony powinien sie odwolac do sadu wyzszej instancji.Zakladki do stron internetowych nie stanowia jeszcze zrodla prawa w Polsce.

  Odpowiedz
 • Zoja(2018-08-22 13:09) Zgłoś naruszenie 80

  Co za bzdura ,, ZARZUT NIEZNAJOMOŚCI PRAWA ZNIEWAŻA FUNKCJONARIUSZA,, !!!! Adwokaci w sądzie posługują się tym samym prawem i zawsze jeden z nich przegrywa . Czy przegrany adwokat jest zmieważany poprzez słabą znajomość prawa w stosunku do prokuratora ??? CZy urzędnik z racji pełnionej funkcji ma zawsze rację? A podważanie tej racji jes ZNIEWAGĄ? Co za bełkot .

  Odpowiedz
 • FTank(2018-08-22 13:02) Zgłoś naruszenie 110

  W urzędach na różnych stanowiskach mamy całą masę niekompetentnych urzędników państwowych którzy nie znają bądz nie rozumieją zaledwie wąskiej działki swoich oboawiązków . Nie mówiąc już o przepisach prawa z zakresu tych obowiązków . Stąd częsta buta i bezczelność urzędników gdy spytamy o tzw. ,, PODATAWY PRAWNE,, . Urzędnik jest ZOBOWIĄZANY odpowiedzi udzielić WSAZUJĄC PODTAWĘ PRAWNĄ a nie odsyłać do lektury reguaminu . To nie jest rządna odpowiedz . Jeżeli uzasadniasz swoje stanowisko to musisz podać podstawę prawną którą uzasadniasz swoją decyzję.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Inspektor pracy -i co mi zrobicie?(2018-08-22 10:34) Zgłoś naruszenie 76

  ........Ja poszedłem znacznie dalej i pisze prawie codziennie na lamach Gazety Prawnej ,że Tusk Donald zwany przez niektórych premierem to zwykły POlituczny złodziej a dla mnie przez to cyniczny złodziej i jakoś ta ************ udaje że pada deszcz".....Tusk ogłosił :"Policji i Wojsku co dotyczyło takze bylych SBków i byłym partyjnych, nie mozna zabierać prawa do wczesniejszego wieku emerytalnego w trakcie gry-tak się nie godzi !" --ale robotników zatrudnionych od 15 roku życia także w szkodliwych i nieb warunkach pracy,rtęć ,nieb i wysok napiecia ,cisnienia ,temp, promieniowanie izotopowe, hałas bardzo wysoki itp....chciał zmusić do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i dni pracy w soboty i swieta na wszystkich zmianach bez dni zamiennie jak to za komuny bywało wolnych..kradnąc Im Ustawą POmostową wczesniejszy wiek emerytalny . -a wszystko to w sytuacji „każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości czyli zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy ( bez renty ani emerytury). „

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • wredna miernota(2018-08-22 08:06) Zgłoś naruszenie 153

  Co prawda Policja to nie poradnia prawna, ale odpowiedź typu: "Weź sobie link poczytaj" nie budzi zaufania do organów państwa. A tym bardziej procesowanie się z blogerem, który taką odpowiedź niekulturalnie wyśmiał.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ZZ(2018-08-22 07:23) Zgłoś naruszenie 60

  Znieważa czy zniesławia?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane