Większa skuteczność ścigania, znaczny wzrost liczby śledztw dot. przestępstw gospodarczych i finansowych oraz aktów oskarżenie w takich sprawach, skuteczniejsza walka z mafiami VAT-owskimi - to według Prokuratury Krajowej niektóre z sukcesów prokuratury po reformie z 2016 r.

"Dziś, po ponad dwóch latach od reformy, osiągnęliśmy stan, w którym to przestępcy boją się prokuratury, a nie prokuratura przestępców" - powiedział I Zastępca Prokuratora Generalnego, Prokurator Krajowy Zbigniew Święczkowski cytowany w przekazanym w poniedziałek PAP przez Dział Prasowy Prokuratury Krajowej komunikacie.

Podsumowując mijające dwa laty zmian w prokuraturze Święczkowski stwierdził też, że "Polska przestała być eldorado dla rozkręcających się +karuzeli VAT-owskich+. Przestali spać spokojnie gangsterzy trudniący się wyłudzeniami od Polaków domów i mieszkań. Zatrzymaliśmy grupy przestępcze, które dorobiły się miliardów na procesach reprywatyzacyjnych".

Wśród najważniejszych sukcesów w podsumowaniu dwóch lat po reformie z 2016 r. PK wymieniła m.in. większą skuteczność ścigania, znaczny wzrost liczby śledztw dotyczących przestępstw gospodarczych i finansowych oraz aktów oskarżenia w takich sprawach i skuteczniejszą walkę z mafiami VAT-owskimi. Również prawie dwukrotny wzrost wartości majątków odebranych przestępcom, to - zdaniem PK - najbardziej spektakularne efekty dokonanych w 2016 r. zmian w prokuraturze.

Według Święczkowskiego dobrze działająca prokuratura, to nie tylko podstawa sprawnego funkcjonowania państwa, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa dla Polaków, ochrony ich praw i interesów. Prokurator podkreślił, że dwa lata temu po to podjęto "trud odbudowy tej instytucji", by przywrócić wiarę społeczeństwu w sprawiedliwość i zaufanie do państwa.

"Stworzyliśmy nową prokuraturę, która w sposób zdecydowany, dynamiczny i bezkompromisowy podjęła walkę z najgroźniejszą dla państwa i obywateli przestępczością" – podkreślił cytowany w komunikacie PK Święczkowski.

Ze statystyk podanych w komunikacie wynika, że w 2017 r. prokuratura zakończyła prawie 970 tys. spraw - o ponad 130 tys. więcej niż w 2015 r. Z niespełna 180 tys. w 2015 roku do ponad 200 tys. w 2017 r. wzrosła też liczba postępowań zakończonych skierowaniem aktu oskarżenia do sądu – podał dział prasowy PK.

W komunikacie zaznaczono, że te lepsze wyniki osiągnięto mimo przejęcia "zaniedbanych spraw z przeszłości" - m.in. kilkuset związanych z tzw. dziką reprywatyzacją w Warszawie. W 2017 r. prokuratorzy prowadzili ponownie prawie 100 tys. przedwcześnie zakończonych postępowań i ponad 42 tys. spraw podjętych z zawieszenia - podano.

"O wysokiej merytorycznej jakości pracy prokuratorów i skrupulatnym zbieraniu dowodów świadczy fakt, że w istotny sposób spadła liczba osób uniewinnianych przez sądy: z prawie 14 tys. w latach 2014-15 do niespełna 12 tys. w latach 2016-17 (1,9 proc. wszystkich osób osądzonych)" - podano w komunikacie.

Jak zaznaczono "w porównaniu z 2015 rokiem, o 10 proc. wzrosła w zeszłym roku liczba uwzględnionych przez sądy apelacji wnoszonych przez prokuratorów; skuteczność apelacji od orzeczeń sądów pierwszej instancji wyniosła w efekcie aż 66,5 proc".

Po zmianach prokuratura - zaznaczyła PK - "szczególnie intensywnie zajęła się przestępstwami finansowymi i gospodarczymi, które są szczególnie dokuczliwe dla zwyczajnych Polaków, godzą w prawidłowe funkcjonowanie wolnego rynku i narażają na miliardowe straty Skarb Państwa". Liczba postępowań dotyczących takich przestępstw, a zarejestrowanych w prokuraturze w latach 2016-17, wzrosła w stosunku do lat 2014-15 aż o 60 proc. - wyliczono.

"Poprzedni system doprowadził do kapitulacji państwa przed piramidami finansowymi, jak Amber Gold. Prokuratura rejterowała w walce z mafią reprywatyzacyjną, przestępczością lichwiarską i VAT-owskimi grupami przestępczymi, które drenowały majątek Polski i Polaków" - skomentował w komunikacie prok. Święczkowski.

Więcej o 47 proc. w stosunku do 2014 r. było postępowań związanych z wyłudzeniami podatku VAT, prawie dwukrotnie wzrosła liczba aktów oskarżenia, a o ponad dwie trzecie liczba podejrzanych objętych nowymi, uzupełnionymi bądź zmienionymi zarzutami w sprawach dotyczących VAT - podała PK. Zanotowano też prawie 3-krotny wzrost liczby oskarżonych w tego typu sprawach po 2016 r.

Efektywniejsze było też - zaznacza PK - "ustalanie skali przestępczej działalności, o czym świadczy raptowny wzrost kwot objętych zarzutami uszczupleń podatkowych bądź narażenia na uszczuplenie - w 2017 roku zwiększyły się one do prawie 20,3 mld zł, a więc o 88 proc. w stosunku do 2014 roku i aż o 190 proc. w stosunku do 2015 roku".

O 89 proc. wzrosła z 755 mln zł (2015) do ponad 1,43 mld zł (2017 r.) wartość mienia, zabranego przestępcom, w tym nowo wprowadzona tzw. konfiskata rozszerzona; wartość zabezpieczonego z tego tytułu mienia przekroczyła w 2017 roku 565 mln zł - podano w komunikacie.

Według PK takie wyniki nie byłyby możliwe bez wprowadzonych wraz z reformą zmian instytucjonalnych - utworzenia w Prokuraturze Krajowej Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej. "Liczne wydziały odpowiedzialne za ściganie przestępczości gospodarczej powstały także w prokuraturach regionalnych i okręgowych, a prokuratorzy zostali objęci system profesjonalnych szkoleń w tej dziedzinie" - przypomniano w komunikacie.

Wśród głośnych w mediach zaległych śledztw zamkniętych w tym okresie PK wyliczyła ustalenie podejrzanych o zabójstwo w 1992 r. b. premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony, zatrzymanie podejrzanego o dokonanie w 1999 roku okrutnego mordu na krakowskiej studentce, którą sprawca torturował i obdarł ze skóry, czy postawienie przed sądem oskarżonych o śmierć w 1998 roku 17-letniej Iwony Cygan spod Tarnowa.

W tym czasie ustalono też podejrzanego o zgwałcenie i doprowadzenie do śmieci innej młodej dziewczyny na Dolnym Śląsku w 1997 roku - w której to sprawie został niesłusznie skazany Tomasz Komenda i spędził 18 lat w więzieniu.

Do najważniejszych sprawa PK zaliczyła też niedawne postawienie przed sądem zorganizowanej grupy przestępczej odpowiedzialnej za wielomilionowe wyłudzenia w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.