statystyki

Klauzule społeczne coraz częściej stosowane

autor: Sławomir Wikariak06.08.2018, 08:11; Aktualizacja: 06.08.2018, 08:15
25 proc. zamawiających z administracji centralnej zastosowało w 2017 r. klauzule społeczne

25 proc. zamawiających z administracji centralnej zastosowało w 2017 r. klauzule społeczneźródło: ShutterStock

Co czwarty urząd administracji centralnej udzielił w ubiegłym roku zamówień uwzględniających klauzule społeczne. Najczęściej wpisywany jest do specyfikacji obowiązek zatrudniania pracowników na etat.

Sprawozdanie Urzędu Zamówień Publicznych za 2017 r. po raz pierwszy prezentuje kompleksowe dane dotyczące uwzględniania aspektów społecznych przy udzielaniu zamówień publicznych. Dotyczą one jednak tylko administracji centralnej, gdyż to ona jedynie jest zobligowana do przekazywania tych informacji. Wynika to z przyjętych w ubiegłym roku przez Radę Ministrów „zaleceń w sprawie uwzględniania przez administrację rządową aspektów społecznych w zamówieniach publicznych”.

Do złożenia sprawozdań było zobowiązanych ok. 2,1 tys. jednostek administracji publicznej. Ostatecznie złożyło je 1,8 tys., a 526 z nich w minionym roku w jakikolwiek sposób uwzględniło aspekt społeczny w swych zamówieniach. Stanowi to prawie 25 proc. zamawiających objętych zaleceniami. Łączna wartość udzielonych przez nich zamówień społecznych wyniosła ok. 11,7 mld zł. Według szacunków stanowi to prawie 28 proc. wartości wszystkich kontraktów uwzględniających czynniki społeczne.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane