Fundacja Helsińska zaniepokojona naciskami na sędziów

18.03.2009, 17:17; Aktualizacja: 18.03.2009, 17:57

Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest zaniepokojona pojawiającymi się anonimami w internecie, a także wypowiedziami osób publicznych, których celem może być wywarcie nacisku na sędziów orzekających w głośnych sprawach wywołujących zainteresowanie opinii publicznej.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • sądzia 66(2009-03-18 18:06) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko prawdziwa niezawisłość, w tym i finansowa, pozwoli sędziom stać na straży praw i wolności obywateli. Dzisiaj takiej niezawisłosci nie mam i sędziowie mogą ulegać naciskom.

    Odpowiedz
  • Janeczek(2009-03-18 18:07) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby ta Fundacja zechciala doczytać dlaczego obywatele naszego demokatycznego państwa nie mają zaufania do naszego wymiaru sprawiedliwości z sądami włącznie to byłoby OK. Fundacja powinna "stanowczo rekomendować sposób postępowania" choćby postępowaniem w głosnym dziś procesie niejakiego Fricla w Austrii. Tam w kwietniu 2008 roku zatrzmano gościa, przeprowadzono skomplikowane śledztowo, sporządzono akt oskarżenia i na dniach będzie wyrok. A u nas jak jest ? Może by tak Fundacja na temat czasu trwania procesów w POlsce "chlapnęła" jakimś tekstem i nie użalała się nadto na sądami.

    Odpowiedz
  • a.(2009-03-18 18:08) Zgłoś naruszenie 00

    Całkiem niedawno dowiedziałem się ze stanowiska HFPC, że rząd uczynił bardzo wiele i poprawił status materialny sędziów (który jest skądinąd jedną z podstaw niezależności). Przypominam zatem, że - choć już niemal koniec marca - nie ma nawet śladu tej nędznej podwyżki, którą jakoby na pewno mieli otrzymać od stycznia, o czym trąbi się ciemnemu ludowi na okrągło już z rok. Pozdrawiam zatroskanych dolą sędziów ekspertów HFPC !

    Odpowiedz
  • czytacz(2009-03-18 18:59) Zgłoś naruszenie 00

    Nie była mi znana ta strona w/w , dlatego z ciekawości ją otworzyłm . Przynajmniej jedna ze spraw tam opisanych jest mi znana osobiście i niestety jest ona prawdziwa. Może jednak nie należy piętnować takich osób , tylko zastanowić się , czy przypadkiem nie stawia się zasłony milczenia nad sprawami , o których inni nie chcą , czy boją się mówić.Być może styl pisania jest trochę taki sobie , ale czy ktokolwiek inny zajmuje się takimi sprawami ?
    Może warto się zastanowić nad tym, czy przypadkiem nie należałoby wysłuchać odczuć osób dotkniętych działaniami wymiaru "sprawiedliwości" ?
    Przecież redaktorzy tych stron czerpią swoją wiedzę od ludzi , których sprawy były , czy są toczone przed konkretnymi sądami, konkretnymi sędziami . Bo chyba nie są to sprawy jednego człowieka .

    Odpowiedz
  • Czytelnik(2009-03-18 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    Do 2: NIe ma czegoś takiego jak "wymiar sprawiedliwości z sądami włącznie". Przeczytaj Konstytucję.

    Odpowiedz
  • SSR BF(2009-03-18 19:20) Zgłoś naruszenie 00

    D=o Janeczka, rozumiem twoją frustrację związaną z czasemtrwania postępowań sądowych ale po prostu zapraszam cię do mnie. mam w toku 186 postepowań. Które mam wybrac jako najwazniejsze? Tylko jedne prowadzić, reszt zostawić, na podstawie jakich kryteriów> Rzeczywistośc wygląda tak,że podejmuje czynności w każdej sprawie co dwa tygodnie lub co 10 dni. Takie jest obciążenie. I od razu zaznaczę, że trzy razy w tygodniu sądze na sali. Często nie dostaję sali rozpraw i prezesi domagają się sądzenia w gabinecie, gdzie siedzi 3 innych sędziów. W pracy jestem codziennie, i dwa dni w tygodniu nie starcza na napisanie wszystkich orzeczeń i zrobienie tzw. poczty (bieżące pisma). Pracuję ciężko, choć wiem, że są małe sądy, gdzie sędziowie nie są za bardzo obciążeni. Jak mam skończyc sprawe w dwa tygodnie skoro moje wezwanie dla świadków jest wykonane (napisane) w sekretariacie po około 10 dniach, wysłąne po 14 dniach. PROBLEMEM JEST ZŁA ORGANIZACJA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI i NIERÓWNE OBCIĄŻENIE

    Odpowiedz
  • SSR BF(2009-03-18 19:27) Zgłoś naruszenie 00

    CD - PRACĄ. Sądy są bowiem zorganizowane według zasady: ktoś pracuje trzy razy więcej by nie pracowac mógł ktoś. Z tych przyczyn sądy sa pełne sfrustrowanych sędziów. Tak więc Janeczku, masz rację sprawy powinny byc rozpoznawane szybciej, czy tylko to wina sędziów? Czasem tak pewnie jest, ale w większości przypadków wiina jest organizacja pracy, która od nas sędziów nie zależy, bo to nie my mamy na nia wpływ. To nie ja decyduję, żeby zatrudnic pania Danusie, która sie do protokołowania nie nadaje, to nie ja wymysliłam, że wezwania dla ludzi moga byc doręczane TYLKO przez Pocztę Polską, której zajmuje to 4 tygodnie (przesyłka za potwierdzeniem odbioru)... mozna by mnożyc przykłady. Mozna potępiać w czambuł wszystkich sędziów, ale świat nie jest czarno - biały. Rzeczywistośc jest trochę bardziej skomplikowana niż:" źli sędziwie i dobre, prawe społeczeństwo składające się z samych dobrych Janeczków...

    Odpowiedz
  • PL(2009-03-18 19:29) Zgłoś naruszenie 00

    Z SZACUNKIEM, DODAM ŻE PROBLEMEM JEST ROZSZEŻENIE W NASZYM KRAJU BIUROKRACJI, KTÓRA MIAŁA! SIE ZMIEJSZYĆ! W TYM KRAJU BRAK JEST POMYSŁÓW NA PROSTE I NIE SKOMPLIKOWANE ZAŁATWIANIE SPRAW. I NIE DOTYCZY TO TYLKO SĄDÓW.

    Odpowiedz
  • SSR(2009-03-18 19:44) Zgłoś naruszenie 00

    Do Janeczka:
    Jak myślisz czy wszystie sprawy w Austrii są tak przeprowadzane jak sprawa tego gościa. Zapewniam Cię, że nie. Może tam jest tak jak w Anglii, że nie zaczyna się kolejnej sprawy jak się nie skończy poprzedniej. U nas tak nie ma i rację ma SSR BF - na jakiej zasadzie mam określić, które sprawy są ważniejsze a które nie.

    Odpowiedz
  • Kelo(2009-03-18 20:26) Zgłoś naruszenie 00

    Fundacja jak zwykle zajmuje się pierdołami, a o poważnych przekrętach nigdy nic nie wie.

    Odpowiedz
  • SSR BF(2009-03-18 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    do Max: Pracowałem w małym sądzie i też robiełm Wrrr... na twierdzenia, że w małych sądach jest mniej spraw, obciążenie mniejsze, warunki lokalowe lepsze. Broniłem małych sądów jak niepodległości i wydawało mi się, że dużo pracuję. Potem miałem jednak okazję pracować w dwóch dużych sądach (50 sędziów) i ... niestety nie da się obronić tezy, która Pan Max prezentuje. Pracy może byc jeszcze więcej... I nie jestem odosobniony w tych poglądach wśród osób, które miały sposobność zebrać doświadczenia w różnych sądach.

    Odpowiedz
  • 911(2009-03-18 21:24) Zgłoś naruszenie 00

    A cóż to się stało, że HF nie potępia sędziów, tylko zauważa drugą stronę problemu...

    Odpowiedz
  • dionisos(2009-03-18 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    poza tym SSR BF ma i tak nieźle, bo ja mam około 500 spraw i przy tym obciążeniu, to zaglądam do nich znacznie rzadziej niż powinienem - tj. co 21 dni. Jest to po prostu awykonalne. Pomijając absurdy związane z doręczeniami sadowymi, dochodzi jeszcze to, że w sprawach gdzie powstaje konieczność powoływania biegłych, to nieraz czas oczekiwania na opinię wynosi kilka miesięcy. I nie zawsze jest to kwestia zgrzywnienia biegłego, bo oni też swoje obciążenie pracą mają i jak raz się go ugrzywni, albo obetnie wynagrodzenie, to już kolejnym razem może stanąć na głowie by sprawy nie przyjąć powołując się na obciążenie praca... Taka jest nasza rzeczywistość...

    Odpowiedz
  • lexpistols(2009-03-18 21:37) Zgłoś naruszenie 00

    do 11, jak to które sprawy są najważniejsze, oczywiście wszytskie sprawy Janeczka, który oczywiście powinien wygrać z hukiem, jechałem kiedyś z Janeczkiem pociagiem, pewnie nie z tym z postu nr 2, ale to nie ważne, Janeczek to sposób myślenia, jego musi być na wierzchu, jak przegra jedną sprawę to uważa, że to wynik korupcji i nieudolności w wymiarze sprawiedliwości, takiemu nie warto tłumczyć, na czym polega wymiar sprawiedliwości. Ostatnio taki Janeczek przekonywał mnie, że Sąd w planie podziału sumy z egzekucji dał najwięcej ZUSowi, bo ten buduje nową siedzibę, mój czasochłonny wyklad na temat zasad podziału sumy uzyskanej w postępowaniu egzekucyjnycm, który nie odniósł żadnego skutku, okazał się być dla niego dość kosztowny.

    Odpowiedz
  • Czy zapytanie dotyczy tej sprawy???(2009-03-18 21:38) Zgłoś naruszenie 00

    Oto jeden sąd w Tychach znęcający się nad rodziną Manowskich ,która wykryła największy skandal wymiaru sprawiedliwości aferę bezprawiezus na podstawie akcji kryptonim Temida ( akcje te szeroko są opisywane w internecie)
    W związku ze sprawami wydanego wyroku o charakterze korupcyjnym tyskiego sądu grodzkiego VII C.upr. 357/05 i spraw pochodnych w tyskim sądzie .
    Sygn. Akt II ko23/08 Sygn. Akt. Co 653/07/4 Sygn. Akt I Co 1747/07/2 Sygn akt I Co 3218/07/4 . Sygn akt II Ko 10/08. Sygn akt III RCo 16/08/1 Sygn akt III RCo 18/08 Sygn akt. VI GCo 88/08/2 Sygn akt III Rco 32/08.sygn. VI GCo 188/08/2, Sygnatura akt VII C upr 155/07. akt IX KO4290/08. IX KO 4288/08. sygn.VII.Co 50/08 . sygn.VII Co 49/08 sygn.akt.VII.Co 52/08 sygn.akt.VII.Co 51/08 Sygnatura akt V Ko 270/08 Sygnatura akt VII Co56/08 Sygnatura akt I Co 293 /08 /2. sygn.akt II Ko 10/08. Dz Ko 35/09. VIGC188/08. Ko4287/08 sygnatura I Co 2471/08. I Co 511/09/3. I Nc 1926/08/4. Sygn. Akt I Co 84/08/5. Sygn. Akt. VI Gco 262/07

    Odpowiedz
  • Samson(2009-03-18 21:43) Zgłoś naruszenie 00

    Do 14.HF nie potępia sędziów bo ministrem sprawiedliwości jest Czuma z dawnego ROPCiO, a to duża konkurencja, jak się niewiele robi w sprawach ochrony prawa człowieka W POLSCE.Podpowiadam HF : może byście się zajęli
    pomysłem władz Olsztyna o dokwaterowywania ludziom 140 metrowych mieszkań niepłacących czynszów w całości lub w częśći, innych lokatorów również niepłacących czynszu.Urzędnicy olsztynscy nie wiedzą co to są podstawowe prawa człowieka, jak prawo do prywatności w swoim mieszkaniu.
    Wiem jak to wygląda we wspólnych mieszkaniach.Urzędnicy o tym nie słyszeli ale może nie słyszała i HF?Naprawdę zaczynacie tworzyć konkurencję dla ROPCiO? :))))))))))))

    Odpowiedz
  • cd.(2009-03-18 21:44) Zgłoś naruszenie 00

    Sygn. Akt I C 501/08. Sygnatura akt I Nc 1926/08/4. Sygn. Akt I Co 293/08/2. sygn.akt.VII.Co 4289/08. Sygn akt II Ko23/08. VII C upr. 17/07/2. Sygn. Akt I Co 84/08/5. Sygnatura akt I Co 2471/08. sygnaturą akt VII Nc. 2428/05. sygn.akt I C 366/06/1 sygnatury akt. I C439/05/3 sygn. Akt Dz .KO 55/09.
    Sygn. Akt.VII C upr.155/07/2 kolejny wniesiony pozew o zapłatę „Oskard”(Tyska spółdzielnia Mieszkaniowa)
    Sygn. akt. VII C upr. 17/07/2 Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej
    Takich spraw ta rodzina ma w sądzie Katowice -Wschód, Okręgowy w Katowicach i apelacyjny. rzucono na ta rodzinę ok 70 sędziów, wstrzymując działania prokuratury. Wydano w tej sprawie 700 postanowień sądowych . Zażądano opłat od odwołań sumy na kwotę ok 60 tyś . Ta rodzina na papier tuze i pisma polecone wydała ok 4 tys zł. Efektu nie widać bo sądy wydawały wyroki na podrobionych przepisach , czyli sfałszowanym paragrafie 31 RRM z 7 lutego 83. W celu dewastacji postulatów sierpnia 80.

    Odpowiedz
  • lexpistols(2009-03-18 21:46) Zgłoś naruszenie 00

    odnośnie obciążenia sprawami, to obserwuje to jedynie z pozycji kancelarii, alo to co stało się w S. Rej. w Gliwicach to woła o pomstę do nieba, w wydziale Cywilnym procesowym, obsadzone jest 2,5 etatu i chyba dwóch refów, roczny wpływ w C to około 2700 spraw, plus Co, plus Nc, nie wiem ile tam mają w referacie, ale po "klocku" to napewno, a Janecek się dziwi, że jego sprawa nie jest rozpoznwana na zasadzie dzisiaj pozew jutro wyrok, po tygodniu wyrok II instancji.

    Odpowiedz
  • lexpistols(2009-03-18 21:50) Zgłoś naruszenie 00

    do 17 i 19, tak tak blebleblebleblebleblebleblebleble, spie... z tego forum po znowu śmietnik robisz pieniaczu, tak tak wszyscy towją sprawę znają, pracodawca ci w świadectwie pracy jkichś okreśów nie wpisał, bleblebleble.

    Odpowiedz
  • qwerq(2009-03-18 22:06) Zgłoś naruszenie 00

    Niech HFPC z Panem prof. Hołdą na czele zada sobie uczciwie pytanie, kto pierwszy, bez jakiejkolwiek znajomości akt zabiera się za komentowanie głośnych spraw sądowych. To właśnie takie wypowiedzi i komentarze tzw. "autorytetów" między innymi z HFPC dają pożywkę pod najprzeróżniejsze wypowiedzi w internecie.

    Odpowiedz