Szef sejmowej komisji sprawiedliwości Ryszard Kalisz (Lewica) interweniował u ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy, kiedy zaprezentuje on stanowisko w sprawie oddzielenia ministerstwa od prokuratury. Czuma ma je przedstawić 1 kwietnia.

Odkąd w styczniu Czuma zastąpił na funkcji ministra Zbigniewa Ćwiąkalskiego, prace nad tym rządowym projektem (który w Sejmie połączono z projektem SLD) zostały wstrzymane. "Uznałem, że należy wstrzymać te prace, by dać nowemu ministrowi czas na zajęcie stanowiska" - powiedział PAP w środę Kalisz.

Według niego, minister Czuma - który dotąd wstrzymuje się z jednoznacznym określeniem, czy opowiada się za czy przeciw takiemu rozdziałowi, zapowiedział, że 1 kwietnia będzie gotów przedstawić swe stanowisko. "I na ten termin zwołaliśmy komisję" - dodał poseł Kalisz w rozmowie z PAP.

Od lutego resort sprawiedliwości zapowiada, że przedstawi swe aktualne stanowisko co do rządowego projektu, który jednak - w świetle ustawy o Radzie Ministrów - nadal obowiązuje i należy nad nim prowadzić prace.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze m.in. przewiduje rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego

"Czas płynie, dlatego interweniowałem. W lipcu miały wchodzić w życie pierwsze przepisy wprowadzające tę ustawę, więc dobrze by było, aby do tego czasu była ona już uchwalona" - mówił PAP Kalisz podkreślając, że prezydent Lech Kaczyński na początku prac nad projektem zapowiedział, że zawetuje rozdzielenie funkcji. "Dlatego musi być też przewidziany czas na ewentualne głosowanie nad odrzuceniem takiego weta" - wyjaśnił Kalisz.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze m.in. przewiduje rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz nową strukturę prokuratury. Przewidziano też kadencyjność na stanowisku Prokuratora Generalnego.

Niewiadomą przez dłuższy czas pozostawała sytuacja prokuratur apelacyjnych, które początkowo chciano zlikwidować. W grudniu 2008 r. minister Ćwiąkalski wydał rozporządzenie, że od kwietnia 2009 r. do struktur prokuratur apelacyjnych wejdą wydziały ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Biuro ds. Przestępczości Zorganizowanej przy Prokuraturze Krajowej skupia ponad stu prokuratorów. Jego siedziba mieści się w Ministerstwie Sprawiedliwości, a także w 11 wydziałach zamiejscowych m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.