Radca prawny będzie mógł być obrońcą w procesie karnym

autor: Arkadiusz Jaraszek17.03.2009, 10:00; Aktualizacja: 17.03.2009, 10:12

Zgodnie z nowym projektem ustawy o radcach prawnych mogliby oni występować w sprawach karnych i karnych skarbowych. Radcowie mogliby także poświadczać dokumenty z oryginałem i zawiązywać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • Zdzichu(2009-03-17 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    hehehehehehe

    radcy prawni zamykaja swoj zawod przed osobami po sadowej aplikacji powolujac sie na ich brak doswiadczenia zawodowego - a sami bez zadnego doswiadczenia garna sie do spraw karnych, chociaz z kodeksem karnym czy postepowania karnego nie mieli doczynienia od lat 70-80 tych, od czasow studiow.

    (moze czesc z nich nawet nie wie , ze od 1997r jest nowy k.k., a nowelizacje k.p.k, tez im nic niw mowia)

    Kto bedzie pierwszym odwaznym i da sie bronic w procesia karnym radcy prawnemu ??

    Odpowiedz
  • Zdzichu(2009-03-17 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    hehehehehe co za optymizm, no naprawde dzis jest dzien cudow i marow

    W ciągu kilku miesięcy udało się nam podnieść kwalifikacje ponad 2 tys. radców. Podobnie będzie w przypadku szkoleń związanych z prawem karnym - twierdzi prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

    to juz nawet aplikacja nie jest potrzebna tylko szkolenie? Proponuje to stanowisko przedsawic na najblizszym egzaminie radcowskim (aplikantom)

    Odpowiedz
  • marek(2009-03-17 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    a prawo pracy też :)

    Odpowiedz
  • lol(2009-03-17 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    :) dobre
    a to że uprawnienia do występowania przed sądem od 10 lat dopiero mają to jakoś zapomnieli. Teraz natomiast należy protestować przeciwko doradcom bo oni nie mogą w kilka lat pojąc tego co radcowie w kilka miesięcy:)

    A może tak sprawdzić kompetencje w egzaminie z pktami ujemnymi?

    Odpowiedz
  • ant0n(2009-03-17 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    ja mam sprawę w wykroczeniach, gdzie występuje 2 radców prawnych po stronie pokrzywdzonej (oskarżycielki posiłkowej) i obwinionego. to są cyrki. Nie maja pojęcie o niczym. na sali wychodzi brak podstawowych wiadomości o procedurze wykroczeniowej i karnej. Podczas przesłuchań świadków roztrząsają tematy, które maja znaczenie marginalne bądź żadne a nie potrafią zadać pytania, dotyczącego meritum.
    najbardziej rozwalił mnie wniosek o powołanie na świadka policjanta, który miałby być przesłuchany na okoliczność zasad ruchu drogowego :)
    stwierdzenia, ze prawa karnego na poziomie umożliwiajacym występowanie przed sądem można się nauczyć na szkoleniu jest śmieszne.

    Odpowiedz
  • lol(2009-03-17 11:42) Zgłoś naruszenie 00

    życie w kraju obłudy jest ciężkie

    Odpowiedz
  • _semi(2009-03-17 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    Radcowie raczej nie będą się pchać do spraw karnych, przynajmniej ci lepsi, żaden miód. A rola adwokata w procesie karnym jest przeceniana, postępowanie dowodowe prowadzi sędzia, adwokat czasem o coś zapyta, żeby klient widział, ale to bez większego znaczenia. W większości procesów karnych oskarżony występuje bez obrońcy.

    Odpowiedz
  • hq(2009-03-17 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    Faktycznie zabawne :) Całej wielkiej gałęzi prawa tak róznej od prawa prywatnego nauczą się na szkoleniach. Czemu nie stwierdzą, że nie trzeba odbywac aplikacji radcowskiej żeby nim zostac a tylko wystarczy 2 letnie szkolenie ??

    Odpowiedz
  • zła moneta wypycha dobrą(2009-03-17 12:38) Zgłoś naruszenie 00

    Do 1990r na radcow szli najgorsi prawnicy, ktorzy nie dostali sie gdzie indziej... Teraz chcieliby prowadzic sprawy karne, o ktorych nie maja zielonego pojecia. Zawod radcy prawnego musi sie roznic czyms od adwokata.To jest skandal!!!

    Odpowiedz
  • praktyk(2009-03-17 13:01) Zgłoś naruszenie 00

    Radca prawny będzie mógł być obrońcą w procesie karnym -

    - i słusznie, nie widzę powodu dla którego mogli dotąd bronić w sprawach W, a np. w uproszczonych K nie.

    Jesli chodzi o "przygotowanie" to r.pr. ma czasami większą wiedzę o karnistyce niż niejeden adwokat.
    Coraz mniejszy sens ma utrzymywanie sztucznego podziału między adw. i rpr.

    Odpowiedz
  • fsdf(2009-03-17 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    Do praktyk - a dlaczego absolwent prawa już wiedzy takiej nie posiada a wąłsciwie według was wogóle nic nie wie ??? Wam wystarczą tylko "doszkolenia" a absolwenci nawet z paktyką w kancelariach/śadach/urzędach mają zamknięta drogę do prowadzenia jakichkolwiek spraw.

    Odpowiedz
  • yyy(2009-03-17 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    A może radcowie by podali ile osób wpisali po wyr. TK na listy?
    Ja jestem adw. niewykonującym zawodu i mnie odmówiono wpisu, bo nie wykonuję zawodu i w ich ocenie - na etacie w olbrzmymiej firmie, nie stykam się z szeroko rozumianą obsługą prawną osób fizycznych i prawnych. A radcowie nie prowadzą spraw karnych i karnch skarbowych , są na etatatch i stykają się z szeroko rozumianą obsługa prawną osób fizycznych? Jak adwokat chce być radcą to jest weryfikacja i odmowa - znam jeszcze jedną os. w takiej sytuacji, a jak radcowie chcą być adw. to są wpisywani bez problemu i nikt się ich nie pyta o to co na etatach robili. Hipokryzja i obłuda.

    Odpowiedz
  • lol(2009-03-17 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    uważam, że radcowie powinni mieć możliwośc sporządzania umów przenoszących własność nieruchomość - takie akty radcowskie ( jak dotychczas akty notarialne) też usprawniloby to obrót nieruchomościami. Nie byłoby tak jak dotychczas, gdy spółdzielcy czekali miesiącami w kolejce do notariusza

    Odpowiedz
  • stach(2009-03-17 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    radcowie prawni winni mieć uprawnienia notariuszy jesli chodzi o umowy dotyczące obrotu nieruchomościami!!!

    Odpowiedz
  • czasami(2009-03-17 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    cyt. Praktyk:
    "Jesli chodzi o "przygotowanie" to r.pr. ma czasami większą wiedzę o karnistyce niż niejeden adwokat."

    Zgadza się ale pod warunkiem, że Ci rpr to byli aplikanci sadowi

    Odpowiedz
  • prawnik z BB(2009-03-17 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    Żenada. Jak już słusznie ktoś zauważył osobom ze zdanym egz. sędziowskim odmawia się wpisu na listę radców, bo nie daja rękojmi właściwego wykonywania zawodu, jednocześnie radcy chcą wykonywać czynności przed sądami karnymi, o których nie mają bladego pojęcia.

    Mam też nadzieję, że projekt nie przejdzie! Co więcej mam nadzieję, że w końcu zabroni się radcom używania tytułu "mecenasa", gdyż ze względow historycznych należy się tylko i wyłącznie adwokatom.

    Odpowiedz
  • broled(2009-03-17 15:12) Zgłoś naruszenie 00

    Jak na razie to są tylko marzenia radców, a nie zaawansowany projekt ustawy. RADCOWIE CHCĄ wykolegować "papugi". To raczej nie przejdzie.

    Odpowiedz
  • A/A.(2009-03-17 15:18) Zgłoś naruszenie 00

    Widać,że niektórzy nie wiedzą co to jest specjalizacja prawnicza.Jeżeli radca prawny ma w procesie karnym zastąpić adwokata to może internista będzie mógł dokonywać operacji chirurgicznych,a kierowca samochodu z kategorią"B" prowadzić autobusy lub samochody ciężarowe a spawacz elektryczny wykonywać spawanie gazowe- itd-itp.Ktoś tu zwariował zupełnie!?

    Odpowiedz
  • MisiekGU(2009-03-17 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    to jaka bedzie róznica miedzy adwokatem a radca prawnym?:) hihih

    Odpowiedz
  • droopy(2009-03-17 15:25) Zgłoś naruszenie 00

    oh my God... Wy tu tak gadacie i gadacie, a tak naprawdę jedynymi oponentami połączenia korporacji są adwokaci z prowincji, którzy boją się konkurencji... tak, czy inaczej niedługo plany te zostaną urzeczywistnione, czy komuś się podoba, czy nie.

    co do przygotowania adwokata i radcy... spytajcie aplikantów czego uczą się w swoich korporacjach.

    Odpowiedz