statystyki

Pussy Riot wygrały w Strasburgu z Rosją

autor: Patryk Słowik19.07.2018, 07:21; Aktualizacja: 19.07.2018, 08:08
Czworo zostało za ten czyn skazanych na 15 dni pozbawienia wolności oraz zakaz udziału w imprezach sportowych przez trzy lata.

Czworo zostało za ten czyn skazanych na 15 dni pozbawienia wolności oraz zakaz udziału w imprezach sportowych przez trzy lata.źródło: ShutterStock

 Kontrowersyjne rosyjskie aktywistki były niewłaściwie traktowane przez federacyjne władze, a publikowane przez nie materiały były bezprawnie cenzurowane – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Dwie kobiety powinny dostać po 16 tys. euro odszkodowania. Trzecia – 5 tys. euro.

Sprawa ma swój początek 21 lutego 2012 r. Wówczas pięć kobiet w najważniejszej prawosławnej świątyni w Rosji, soborze Chrystusa Zbawiciela, wykonało utwór „Bogurodzico, przegoń Putina”. Był to happening pokazujący sprzeciw aktywistek wobec powrotu Władimira Putina jako prezydenta i tego, że poparł go patriarcha moskewski Cyryl I.

Trzy kobiety zostały zatrzymane przez władzę. Sąd skazał je za chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną na kary dwóch lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. Instancja odwoławcza utrzymała wyrok w stosunku do dwóch kobiet, zaś w stosunku do trzeciej zawiesiła wykonanie kary.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kurz(2018-07-19 23:04) Zgłoś naruszenie 00

    Specjalnie dla "smerfika": "...publikowane przez nie materiały były bezprawnie cenzurowane [w Rosji]..." Proponuję wpuścił na wizję którejś ze stacji telewizyjnych klip Pussy Riot pt. "Straight Outta Vagina" - tylko BEZ cenzurowania (pikania na słowach, "uszkodzeń" obrazu itp). Tekst tego "utworu" można znaleźć w necie. Druk w całości, bez cenzurowania! W końcu jesteśmy "cywilizacją Zachodu", a nie wschodnimi mongołotatarami, nicht wahr, Smerfik?

    Odpowiedz
  • Smerfik(2018-07-19 11:21) Zgłoś naruszenie 02

    Jeszcze rosyjskie trolle tego artykułu nie oprotestowały??? Jak znowu krzywdzą matuszkę Rassiję? (inna sprawa, że w Polsce pomysł modlitwy o to by Matka Boska przepędziła Putina, mógłby się nawet spodobać...)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane