statystyki

Pussy Riot wygrały w Strasburgu z Rosją

autor: Patryk Słowik19.07.2018, 07:21; Aktualizacja: 19.07.2018, 08:08
Czworo zostało za ten czyn skazanych na 15 dni pozbawienia wolności oraz zakaz udziału w imprezach sportowych przez trzy lata.

Czworo zostało za ten czyn skazanych na 15 dni pozbawienia wolności oraz zakaz udziału w imprezach sportowych przez trzy lata.źródło: ShutterStock

 Kontrowersyjne rosyjskie aktywistki były niewłaściwie traktowane przez federacyjne władze, a publikowane przez nie materiały były bezprawnie cenzurowane – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Dwie kobiety powinny dostać po 16 tys. euro odszkodowania. Trzecia – 5 tys. euro.

Sprawa ma swój początek 21 lutego 2012 r. Wówczas pięć kobiet w najważniejszej prawosławnej świątyni w Rosji, soborze Chrystusa Zbawiciela, wykonało utwór „Bogurodzico, przegoń Putina”. Był to happening pokazujący sprzeciw aktywistek wobec powrotu Władimira Putina jako prezydenta i tego, że poparł go patriarcha moskewski Cyryl I.

Trzy kobiety zostały zatrzymane przez władzę. Sąd skazał je za chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną na kary dwóch lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. Instancja odwoławcza utrzymała wyrok w stosunku do dwóch kobiet, zaś w stosunku do trzeciej zawiesiła wykonanie kary.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kurz(2018-07-19 23:04) Zgłoś naruszenie 00

    Specjalnie dla "smerfika": "...publikowane przez nie materiały były bezprawnie cenzurowane [w Rosji]..." Proponuję wpuścił na wizję którejś ze stacji telewizyjnych klip Pussy Riot pt. "Straight Outta Vagina" - tylko BEZ cenzurowania (pikania na słowach, "uszkodzeń" obrazu itp). Tekst tego "utworu" można znaleźć w necie. Druk w całości, bez cenzurowania! W końcu jesteśmy "cywilizacją Zachodu", a nie wschodnimi mongołotatarami, nicht wahr, Smerfik?

    Odpowiedz
  • Smerfik(2018-07-19 11:21) Zgłoś naruszenie 02

    Jeszcze rosyjskie trolle tego artykułu nie oprotestowały??? Jak znowu krzywdzą matuszkę Rassiję? (inna sprawa, że w Polsce pomysł modlitwy o to by Matka Boska przepędziła Putina, mógłby się nawet spodobać...)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane