statystyki

ETPC w sprawie zabójstwa Anny Politkowskiej: Rosja nie szukała osoby, która wydała wyrok śmierci

autor: Patryk Słowik19.07.2018, 07:21; Aktualizacja: 19.07.2018, 07:56
prawo, sąd, sprawiedliwość

Niezależnie od tego krajowe prawo przewiduje, że zgodność wyroku ETPCz z konstytucją może badać rosyjski trybunał konstytucyjny. I jeśli uzna, że orzeczenie strasburskich sędziów jest niezgodne z krajową ustawą zasadniczą – po prostu go nie wykona.źródło: ShutterStock

 Samo złapanie zabójców dziennikarki to za mało. Rosja naruszyła międzynarodowe standardy, nie poszukując tego, kto wydał wyrok śmierci. Wynika tak z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Anny Politkowskiej.

Skargę do trybunału złożyły dzieci, matka i siostra Politkowskiej. Uważały one, że Rosja naruszyła europejską konwencję poprzez nieprzeprowadzenie skutecznego śledztwa. Strasburscy sędziowie przyznali im rację.

Anna Politkowska była dziennikarką, obrończynią praw człowieka i zagorzałą krytyczką działań Władimira Putina. Została zabita w 2006 r. przy swoim domu z pistoletu Makarowa. Szybko powstała teoria, że za zabójstwem stoją najwyżsi urzędnicy państwowi, którym dawała się we znaki. Kreml bardzo szybko to zdementował.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane