statystyki

ETPC w sprawie zabójstwa Anny Politkowskiej: Rosja nie szukała osoby, która wydała wyrok śmierci

autor: Patryk Słowik19.07.2018, 07:21; Aktualizacja: 19.07.2018, 07:56
prawo, sąd, sprawiedliwość

Niezależnie od tego krajowe prawo przewiduje, że zgodność wyroku ETPCz z konstytucją może badać rosyjski trybunał konstytucyjny. I jeśli uzna, że orzeczenie strasburskich sędziów jest niezgodne z krajową ustawą zasadniczą – po prostu go nie wykona.źródło: ShutterStock

 Samo złapanie zabójców dziennikarki to za mało. Rosja naruszyła międzynarodowe standardy, nie poszukując tego, kto wydał wyrok śmierci. Wynika tak z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Anny Politkowskiej.

Skargę do trybunału złożyły dzieci, matka i siostra Politkowskiej. Uważały one, że Rosja naruszyła europejską konwencję poprzez nieprzeprowadzenie skutecznego śledztwa. Strasburscy sędziowie przyznali im rację.

Anna Politkowska była dziennikarką, obrończynią praw człowieka i zagorzałą krytyczką działań Władimira Putina. Została zabita w 2006 r. przy swoim domu z pistoletu Makarowa. Szybko powstała teoria, że za zabójstwem stoją najwyżsi urzędnicy państwowi, którym dawała się we znaki. Kreml bardzo szybko to zdementował.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane