TK: Odrzucenie przez SN kasacji bez postępowania naprawczego jest zgodne z konstytucją

11.07.2018, 21:30; Aktualizacja: 11.07.2018, 21:32
Według Trybunału szybkość postępowania nie jest powodem pozbawienia stron możliwości uzupełnienia braków konstrukcyjnych skargi w postępowaniu naprawczym.

Według Trybunału szybkość postępowania nie jest powodem pozbawienia stron możliwości uzupełnienia braków konstrukcyjnych skargi w postępowaniu naprawczym.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że przepisy regulujące odrzucenie skargi kasacyjnej nie spełniającej formalnych wymogów bez postępowania naprawczego, są zgodne z konstytucją. Zdaniem TK kształt procedury odrzucenia kasacji uzasadnia konieczność zapewnienia pewności i bezpieczeństwa obrotu prawnego.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • prawnik(2018-07-12 08:35) Zgłoś naruszenie 30

    Bo my byśmy chcieli mieć trzy instancje. A najlepiej pięć. I od tej piątej instancji jeszcze wniosek do Prezydenta o ponowne skierowanie do I instancji. I proces wiekuisty. A common law radzi sobie z tym, że jest praktycznie jedna instancja - a w II instancji tylko najgrubsze naruszenia prawa mogą być przesłanką uchylenia wyroku I instancji (a nie to, że II instancja inaczej ocenia dowody). I radzi sobie z tym, że Sąd Najwyższy to tylko kilku gniewnych, starych i rzeczywiście nieusuwalnych ludzi, którzy z 20 milionów spraw sądowych wybiorą sobie ewentualnie kilka kluczowych, w których uznają, że warto orzec.

    Odpowiedz
  • prawer(2018-07-11 23:42) Zgłoś naruszenie 12

    TK się zmienił ale głupoty pozostały

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane