Myślę, że w najbliższych dniach Rządowe Centrum Legislacji opublikuje obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach w Sądzie Najwyższym; trwa dialog między RCL a Kancelarią Prezydenta w tej sprawie - powiedział w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Dworczyk był pytany w radiu TOK FM, kiedy, w związku z wejściem w życie nowych przepisów o Sądzie Najwyższym, Rządowe Centrum Legislacji opublikuje obwieszczanie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach w Sądzie Najwyższym.

"Myślę, że w najbliższych dniach ten dokument zostanie opublikowany" - zapewnił Dworczyk. Dodał, że sprawa ta wymagała "pewnych wyjaśnień i doprecyzowań". "W tej chwili trwa dialog między Rządowym Centrum Legislacji, a Kancelarią Prezydenta" - oświadczył szef kancelarii premiera.

Nowa ustawa o SN przewiduje, że 3 lipca - czyli w trzy miesiące od wejścia ustawy w życie - w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia (wiek ten ukończyła też już I prezes SN Małgorzata Gersdorf) - chyba, że prezydent zgodziłby się na ich wniosek o przedłużenie. Przepisy te spowodują przejście na emeryturę 40 proc. sędziów. Nowa ustawa zakłada też wprowadzenie możliwości składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów i utworzenie dwóch nowych izb w SN.